آشنایی با تبلیغات در گوگل ادز

آشنایی با تبلیغات در گوگل ادز قسمت اول

اجازه بدید همه چیز را با یک مثال برای تبلیغات گوگلی ادز شروع کنیم. فرض بگیرید شما یک سایت مسافرتی به تازگی راه اندازی کرده اید و میخواهید از طریق این سایت تورهای گردشگری خود را معرفی و بفروش برسانید.

 

همه چیز آماده است و اکنون فقط مانده جذب افرادی که در اینترنت به دنبال تورهای مسافرتی هستند. بنابراین نیاز دارید به تبلیغ کردن. اما هر تبلیغی هم برای شما سود آور نیست و در درجه اول, تبلیغ شما باید هدفمند باشد.

 

یعنی به کمک آن به مشتریان بالقوه خود دسترسی داشته باشید. در درجه دوم هم هزینه تبلیغات باید به صرفه باشد. یعنی با کمک آن بتوانید با کمترین هزینه بیشترین مشتریان را جذب کنید.

 

دقیقا اینجاست که متوجه میشوید گوگل یک ابزار تمام عیار و فوق حرفه ای برای تبلیغات راه اندازی کرده است که می تواند صدها مشتری را برای شما بیاورد.

 

در این مقاله اولین چیزی که می خوانید در رابطه با روش های مختلف تبلیغاتی توسط این سرویس در تبلیغات گوگل ادز است.

 

قبل از هر چیزی ببینیم اصلا تبلیغات گوگل ادز چیست؟

اگر بخواهید به شکل ساده این سرویس گوگل را معرفی کنیم باید بگوییم که گوگل ادز یک اکوسیستم است متشکل از:

modireideal کاربرانی که در اینترنت مشغول گشت و گذار هستند.

modireideal کسب و کارهایی که می‌خواهند تبلیغات خودشان را به مشتریان بالقوه نمایش دهند.

modireideal رسانه های اینترنتی؛ یعنی وبسایتها و اپلیکشین هایی که میخواهند با نمایش این تبلیغات, به درآمد برسند. یکی از مطرح ترین این رسانه ها موتور جستجوی گوگل است.

 

در واقع شما بعنوان یک کسب و کار تبلیغات خود را در رسانه های مختلف اینترنتی به کاربران نمایش میدهید.

 

و اما چرا این سرویس اینقدر پرطرفدار است(تا این اندازه برای گوگل درآمدزایی دارد)؟

ساده است:

گوگل به شما اجازه میدهد تبلیغ خود را بسیار هدفمند نمایش دهید. یعنی به کسانی که مشتری بالقوه شما هستند. چگونه؟ در ادامه توضیح می‌دهیم به شما!

 

تبلیغ شما در تبلیغات گوگل ادز به چه کسانی نمایش داده میشود؟

در سرویس تبلیغات گوگل, شما میتوانید بر اساس چند معیار مختلف, مخاطبان هدف خود را با دقت بالایی مشخص کنید:

دیجیتال مارکتینگ رده سنی: کسانی که در بازه سنی مشخصی قرار دارند.

دیجیتال مارکتینگ علایق: کسانی که به یه موضوع یا چند موضوع مشخصی علامند هستند.

دیجیتال مارکتینگ جنسیت: کسانی که جنسیت آنها مذکر یا مونث هستند.

دیجیتال مارکتینگ مکان: کسانی که در یه قاره, کشور, استان, شهر و حتی محله قرار دارند.

دیجیتال مارکتینگ دستگاه: کسانی که با تبلت یا گوشی و یا لپتاپ و هر دستگاه دیگری استفاده میکنند.

دیجیتال مارکتینگ هدف‌گیری مجدد یا Re-targeting: کسانی که قبلا به سایت یا اپلیکیشن شما سر زده اند.

 

با این حساب شما میتوانید به گوگل بگویید که تبلیغ شما را به آقایان بین ۱۸ تا ۲۵ سال و در کشور آلمان(دلیل دارد که ایران را نگفتم!) یا شهر خاصی که مدنظر شماست و حتی با گوشی یا تبلت به اینترنت متصل هستند نمایش دهد.

 

مدیریت تبلیغات گوگل ادز مدیر ایده آل
مدیریت تبلیغات گوگل ادز در تیم مدیر ایده آل

 

 

چرا تبلیغات گوگل؟ گزینه بهتری نداریم؟!

نباید سوال را با سوال پاسخ داد اما، واقعا چرا تبلیغات گوگل نه؟! غیر از این است که تبلیغات در گوگل بی‌اغراق یکی از هدفمندترین و به صرفه‌ترین روش‌های تبلیغاتی است؟ چگونه؟ در درجه اول آنکه شما با استفاده از گوگل ادز، می‌توانید به نیاز لحظه‌ای مخاطبان خود پاسخ دهید.

 

نیازی که روزانه توسط میلیون‌ها کاربر در گوگل جستجو می‌شود و تنها چیزی که شما نیاز دارید، این است که بتوانید سایت خودتان را در میان نتایج گوگل در صفحه اول بگنجانید. نتیجه بدیهی است: افزایش بی چون و چرای فروش!

 

علاوه بر آن، هزینه‌های شما هم کاملا بهینه و بصرفه خواهد بود. زیرا تنها به ازای هر ورودی به گوگل هزینه پرداخت خواهید کرد. به نظر شخص من، هر زمانی که شما تبلیغات در گوگل را شروع کنید، یک قدم از سایر رقبایی که هنوز این کار را نکرده‌اند جلوتر و در عین حال، یک قدم از آن‌هایی که در حال تبلیغ هستند عقب‌تر هستید!

 

تبلیغات شما در چه رسانه هایی نمایش داده میشود؟

به طور کلی گوگل دو شبکه تبلیغاتی دارد که شما می توانید بر اساس نیاز خود از آنها استفاده کنید و در آنها تبلیغ خود را به نمایش در بیارید:

+ شبکه نمایش گوگل یا GOOGLE DISPLAY NETWORK

+ شبکه جستجوی گوگل یا GOOGLE SEARCH NETWORK

در ادامه توضیحات کاملی در مورد این دو شبکه برای شما مطرح خواهیم کرد.

 

 

شبکه نمایش گوگل یا GOOGLE DISPLAY NETWORK چیست؟

شبکه ای است شامل بیش از ۲ میلیون وبسایت, ویدئو و نرم افزارهای موبایل که میتوانید تبلیغات خود را در آنها به نمایش در بیارید.

این تبلیغات عمدتا بصورت گرافیکی(بنر و ویدئو) هستند. و اما امکان نمایش تبلیغات بصورت متنی هم در این شبکه ها وجود دارد.

 

به کمک شبکه نمایش, وقتی کاربران مورد نظرتان در حال گشت و گذار در سایتهای اینترنتی هستند و همینطور قصد مشاهده ویدئو را دارند, یا جیمیل خودشان را چک میکنند یا در حال بازی با موبایل خود هستند, تبلیغ شما را خواهند دید.

 

شبکه جستجوی گوگل یا GOOGLE SEARCH NETWORK

این نوع از تبلیغات اجازه حضور شما را در تمام رسانه ها را میدهد. به عنوان مثال شما یه فروشگاه اینترنتی صنایع دستی دارید و قصد افزایش فروش خودتان هستید. کافی است یه بنر تبلیغاتی جذاب آماده کنید و از گوگل بخواهید آن بنر را در سایتها, اپلیکیشنها و کانال های یوتیوب مرتبط با هنر و گردشگری(البته به کاربرانی که بالا همین مقاله در قسمت “تبلیغات شما در گوگل ادز به چه کسانی نمایش داده میشود؟” انتخاب کرده اید نمایش دهد.

 

 

کمپین ویدئویی یا Video Campaign

در این نوع از تبلیغات شما میتوانید یه فیلم تبلیغاتی از کسب و کار خود را به کاربران یوتیوب نمایش دهید. هدف از این نوع تبلیغات یا کمپین بیشتر برندینگ و معرفی محصولات و خدمات جدید است.

در این نوع از کمپین ها معمولا به ازای هر بار بازدید کاربر از ویدئو باید مبلغ مشخصی را به گوگل پرداخت کنید.

اگر قبلا در سایت یوتیوب ویدئویی مشاهده کرده باشید, احتمالا تبلیغ ویدئویی گوگل را دیده اید. یعنی همان تیزرهای تبلیغاتی که قبل و یا بعد از نمایش ویدئو مورد نظر شما پخش میشود.

این نوع از تبلیغات بعضا در وسط ویدئوها و یا زمانی که ویدئو مورد نظر کاربر متوقف میشود از طرف کاربر هم نمایش داده میشود. این امکان را گوگل جدیدا به لیست سرویس های خود اضافه کرده است.

 

 

تبلیغات گوگل، از سقوط در چاه ورشکستگی تا صعود به قله‌های موفقیت!

اینکه میلیاردر باشیم یا به سختی برای تبلیغات کسب و کار خود پول فراهم کرده باشیم، در هر صورت، همه ما به هزینه‌ها، بازخورد و افزایش فروش محصولات و در نهایت موفقیت و رشد کسب و کارمان اهمیت می‌دهیم.

 

اما (یک امای بزرگ و تأمل برانگیز و شاید تلخ)، برای موفقیت در این کار، باید بدانیم، بدانیم و باز هم بدانیم! واقیعت این است که بدون کسب شناخت کافی از نحوه کار گوگل ادز، به احتمال قریب به یقین، چیزی جز شکست و از بین رفتن هزینه‌ها، عاید ما نمی‌شود.

 

در طول مدتی که در واحد گوگل ادز نوین مشغول به کار بوده‌ام، به چشم خود موفقیت و شکست کسب و کارهای زیادی را دیده‌ام. می‌دانید مهم‌ترین تفاوت آن‌ها چه بود؟ دسته اول می‌دانستند گوگل ادز چگونه کار می‌کند و دسته دوم نمی‌دانستند!

 

تبلیغات گوگلیالبته تمرکز ما در این ایبوک، آموزش تبلیغات در شبکه جستجوی گوگل یا Google Search Network است. زیرا این روش تبلیغ در ایران نسبت به سایر روش‌های تبلیغ در گوگل مانند تبلیغ در شبکه نمایش پرکاربردتر و موثرتر است (به دلیل تحریم‌ها، امکان استفاده از سایر روش‌های تبلیغاتی وجود ندارد یا بسیار محدود شده است).

 

 

 

ادامه این مقاله در سایت گذاشته خواهد شد.
از اینکه مقاله “آشنایی با تبلیغات در گوگل ادز قسمت اول” را مطالعه کرده اید تشکر میکنیم و امیدواریم مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

 

منبع: وبسایت تیم مدیر ایده آل

موفق یاشید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× سوالی دارید؟