اهمیت برندسازی

 برند سازی چیست؟

از اهمیت برندسازی نمیتوان غافل شد.اگر تعریف «برند» را در گوگل جست و جو کنید، فقط در صفحه‌ اول نتایج سی یا چهل تعریف متفاوت پیدا می کنید. کج ‌فهمی‌های مربوط به تعریف برند آن‌ قدر زیاد هستند که شاید بهتر باشد توضیح بدهیم که برند چه چیزهایی نیست. برند لوگو نیست. برند اسم نیست. برند نشان تجاری، نماد یا آهنگ تبلیغاتی نیست. بله، این موارد روی برند تأثیر می‌گذارند، ولی برند شامل همه‌ی این موارد و حتی بیشتر از اینهاست.

 

تعریف برند

تعریف برند مانند سفری است که در طی آن کسب‌ وکارتان را کشف می کنید. این کار ممکن است دشوار، زمان ‌بر و نا خوشایند باشد. در این مسیر، لازم است دست ‌کم برای پرسش‌ های زیر پاسخی مناسب بیابید. مأموریت کسب‌وکار شما چیست؟

محصول یا خدمت شما چه ویژگی ‌ها و مزیت‌ هایی دارد؟ در حال حاضر، مشتریان شما چه نظری درباره‌ی کسب ‌وکار شما دارند؟ تمایل دارید از طریق چه ویژگی‌ هایی مشتریان‌ و کسب ‌وکارتان را به هم پیوند دهید؟

 

اهمیت برندسازی

 

استراتژی برند و اهمیت برندسازی

استراتژی برند یعنی تعیین اینکه چه چیز را، چگونه، در کجا، و به چه کسی ارائه می کنید. به عبارت دیگر یعنی برنامه‌ شما برای انتقال پیام برند‌تان. جایی که تبلیغات خود را ارائه می کنید، کانال ‌های توزیع، آنچه در قالب کلمات و تصاویر منتشر می کنید، همگی بخشی از استراتژی برند هستند. برند سازی استراتژیک به شکلی پایدار، منجر به شکل ‌گیری یک برند قدرتمند می‌شود که به معنای ارزش افزوده‌ بیشترِ محصولات و خدمات کسب ‌وکار شما است که به شما امکان می‌دهد در مقایسه با موارد مشابه موجود، قیمت بالاتری برای محصولات و خدمات خود در نظر بگیرید.

 

آشنایی با اصول اولیه‌ برند سازی

برندینگ یا همان برند سازی یکی از مهم‌ ترین ابعاد هر کسب ‌وکاری، کوچک یا بزرگ، خرده‌فروش یا ‌«بنگاه به بنگاه» است. در بازار رقابتی امروز، استراتژی برند قوی و مؤثر، مزیت عمده‌ای به شمار می‌رود. اما برند سازی واقعا چه معنایی دارد و چگونه بر کسب ‌وکار شما اثر می‌گذارد؟

به زبان ساده، برندِ شما، اعتبار شما در نزد مشتری است. برند به مشتریان شما می‌گوید که چه انتظاری از محصولات و خدمات شما داشته باشند و اینکه تفاوت آنچه شما ارائه می‌دهید با آنچه رقبای ‌تان عرضه می‌کنند، چیست. برندِ شما، برآیندی از شخصیت فعلی شما، شخصیتی که می‌خواهید باشید و برداشت دیگران از شخصیت شما است.

انجمن بازاریابی آمریکا برند را اینگونه تعریف کرده است:” نام، واژه، علامت، نماد، طرح یا ترکیبی از تمامی این عناصر که به منظور شناسایی کالاها و خدمات یک فروشنده( یاگروهی از فروشندگان) با هدف ایجاد تمایز در عرصه رقابت مورد استفاده قرار می گیرد.

 

هر ارتباطی حامل یک پیام است

برای مدیریت برند اول باید یک پیام برای برند خود انتخاب کنید و بعد کاری کنید همه‌ ارتباطات شرکت به سمت این پیام باشد.مثلا شرکت دیزنی را در نظر بگیرید.

چند سال پیش این شرکت تصمیم گرفت که پیام برند آنها «تفریحات خانوادگی جادویی» باشد. حالا آنها تلاش می‌کنند که تمامی ارتباطات ‌شان در تمام سطوح شرکت به این سمت باشد. مثال‌های واضح این امر شهربازی‌ها و فیلم‌ های آنهاست. در شهربازی ‌های دیزنی بازیگران (که «گروه بازیگری» نامیده می‌شوند) لباس‌های شخصیت‌هایی مثل سیندرلا، جک گنجیشکه، و میکی موس را می‌پوشند.

برند فقط در ‌ذهن مشتریان وجود دارد. برند درواقع حاصلِ‌جمع تمام تجربیات مشتری در ارتباط با محصول و شرکت شماست. هر ارتباط پیامی می‌فرستد. به عنوان مدیر برند باید کاری کنید که تمام این پیام‌ها به سمت استراتژی برند شما اشاره کنند.اهمیت برندسازی در کسب و کارها غیر قابل انکار است. برندسازیِ‌ صحیح کاری می‌کند که محصول شما چیزی فراتر از ماهیت فیزیکی و ویژگی‌های آن باشد. تصمیم‌گیریِ مردم برای خرید یک محصول، صرفا بر پایه‌ مشخصاتِ ظاهریِ آن صورت نمی‌گیرد.

 

 

پیام برند خود را مشخص کنید

یام‌های کلیدی که می‌خواهید به دیگران منتقل کنید، کدامند؟ همه‌ کارکنان باید از ویژگی‌های برند شما آگاه باشند.برند باید یکپارچه باشد. مفهوم برند شما باید در همه‌ی ابعاد کسب ‌وکارتان جاری باشد، در طرز پاسخ دادن به تلفن‌ها، در طرز لباس پوشیدن شما و کارکنان‌تان و امضای نامه ‌ها و در همه چیز.

برای کسب ‌وکارتان «لحنی» در نظر بگیرید که بازتابی از برندتان باشد. این لحن باید در تمامی ارتباطات نوشتاری و تصویرسازی‌ها، آنلاین یا غیر آنلاین، به کار گرفته شود. اگر برند شما حسی دوستانه القا میکند، لحن شما باید محاوره ‌ای باشد. اگر برند تان شیک و مجلسی است، کمی رسمی ‌تر باشید.

برای ابزارهای بازاریابی خود، قالب و استانداردهایی مطابق با برندتان طراحی کنید. در همه‌ی ابزار و روش‌ها باید طرح، رنگ، لوگو، شکل و احساس یکسانی وجود داشته باشد. لزومی ندارد تجملاتی باشید، فقط ثابت ‌قدم باشید و این رویه را حفظ کنید.صادق باشید. اگر آنچه برندتان وعده می‌دهد را ارائه ندهید، مشتریان نه تنها شما را به دیگران توصیه نمی‌کنند بلکه خودشان هم دیگر به شما رجوع نخواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.