اهمیت خدمات پس از فروش و انواع آن

خدمات پس از فروش

عوامل مختلفی بر موفقیت یک برند و شرکت تاثیر دارد.خدمات پس از فروش یکی از آن گزینه هایی است که مشتریان به آن اهمیت میدهند.

 

خدمات پس از فروش چیست؟

 

پشتیبانی پس از فروش یا خدمات پس از فروش شامل خدماتی است که پس از فروش کالا یا خدمات ارائه می‌شود. بیشتر خدمات پس از فروش شامل ضمانت، ارتقا یا تعمیر خدمات می‌باشند.

 

بسیاری از انواع خدمات پس از فروش شامل ارتباط مداوم با سازنده اصلی تجهیزات در طول عمر محصول یا سرویس است، در حالی که ضمانت های دیگر دارای محدودیت زمانی هستند.

 

پشتیبانی پس از فروش شامل مجموعه گسترده ای از خدمات است که به مصرف کنندگان خدمات ارائه می‌دهد. این مورد به منظور رعایت اصول مشتری مداری و کمک به مشتری در استفاده درست از محصول صورت میگیرد که می‌تواند سبب ایجاد وفاداری مشتری و افزایش رضایت مشتری شود.

خدمات پس از فروش یعنی ما برای برند خود و مشتری خود ارزش قائل هستیم.

 

اهمیت خدمات پس از فروش

ارائه خدمات پس از فروش نشان میدهد که شما تا چه اندازه به مشتریان خود بها میدهید و قصدتان از فروش محصول برند خود نه تنها کسب درآمد بلکه کمک به رضایت بیشتر مشتریان است.

این گونه اعتماد مشتریان نیز به شما بیشتر میشود و آنها از حسن نیت شما آگاه میشوند.

 

انواع خدمات پس از فروش

آموزشی

بسیاری از صاحبان مشاغل بعد از فروش یک کالا، شروع به آموزش استفاده از کالا و خدمات خود میکنند که این آموزشها می‌تواند به صورت آنلاین، تلفنی یا حضوری انجام شود.

خدمات پس از فروش

 

پشتیبانی فنی

پشتیبانی فنی، نوعی کمک است که صاحبان برند برای استفاده‌ی صحیح از محصولات مرتبط با تکنولوژی مانند نرم افزار و اپلیکیشن ها و رفع اختلال های مربوط به آنها را ارائه میدهند. بسیاری از این نوع خدمات به صورت آنلاین و 24 ساعته هستند. همچنین به روز رسانی نرم افزاها نیز شامل این نوع از پشتیبانی میشود.

 

خدمات فنی

این نوع از خدمات معمولا برای کالاهایی است که نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات دارند. استراتژی گارانتی کالا در مجموعه های مختلف متفاوت است. تعویض کالا، تعویض قطعات و تعمیر کالا انواع مختلفی از این خدمات پس از فروش است که بسته به نوع کالا،فروشنده تعداتی را در قبال مشتری متعهد میشود.

 

ارزیابی رضایت مشتری

بسیاری از کسب و کارها بعد از گذشتن بازه های مشخصی از فروش خدمات و محصولات برای ارزیابی رضایت مشتریان و نحوه بکاربری از طرف مجموعه با آنها تماس گرفته میشود تا در صورت وجود مشکل مورد را برطرف کنند. این کار علاوه بر آنکه جزو اصول مشتری مداری محسوب میشود تا حد زیادی در تداوم استفاده از محصول توسط مشتری، موثر است و شما میتوانید با ارزیابی رضایت مشتریان، در واقع کسب و کار و برند خود را ارزیابی کنید و در جهت موفقیت بیشتر کوشا باشید.

ارائه‌ی کارت ویزیت به مشتری

یکی از نمومنه های خدمات پس از فروش، به جا گذاشتن یک نشانه‌ ی فیزیکی مثل کارت ویزیت برای مشتریان است. با این کار به مشتریهایتان ابراز میکنید که 9هر لحظه در دسترس هستید و در صورت بروز مشکل در کالا و خدماتشان،میتوانید به آنها کمک کنید.

 

ارائه‌ی کارت تخفیف

وقتی محصولتان را میفروشید دیگر به فکر تکرار مجدد خرید توسط آن مشتری نیستید؟ با توجه به نوع محصول و خدماتی که ارائه می‌دهید این امکان وجود دارد که به مشتری کارت تخفیف بدهید. اگر تکرار خرید برای مشتری شما بی‌معنی است سعی کنید با ارائه کارت تخفیف، او را تشویق به خرید دوباره کنید. به علاوه کارت تخفیف می‌تواند در قالب معرفی برای دوستان و اعضای خانواده مشتری باشد تا با معرفی هر یک از دوستان یا اعضای خانواده تخفیف بیشتری به آنها تعلق گیرد.

ارتباطی

شما میتوانید با ایجاد یک شبکه مخابراتی، پست الکترونیک و یا در یک رسانه اجتماعی، ارتباط دائمی با مشتریان در ارتباط باشید.

تبریک تولد مشتریان از طریق ایمیل یا فرستادن یک هدیه خلاقانه می‌تواند را‌ه‌های قدرتمندی برای حفظ مشتری بعد از خرید باشد. بعد از گذشت ما‌ه‌ها از خرید مشتری و کم‌رنگ شدن برند‌تان در ذهن او، با فرستادن یک ایمیل یا هدیه می‌توانید باعث بازیابی مشتریان قدیمی شوید. یکی دیگر از روش‌های کارآمد در فرستادن ایمیل، ترکیب کد‌ تخفیف با تبریک تولد است که می‌تواند اثر بسیار مثبتی بر روی مشتری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× سوالی دارید؟