ایمیل در حال خاموشی است؟

اولین ایمیل در سال ۱۹۷۱ ارسال شد. باورتان می‌شود؟ ایمیل نزدیک به نیم قرن قدمت دارد. فلاپی‌دیسک (خیلی از نسل هشتادی‌ها احتمالا در عمرشان فلاپی‌دیسک را از نزدیک ندیده‌اند!) و نوارهای VHS هم تقریبا در همان زمان متولد شدند.

بر خلاف فلاپی‌ دیسک‌های نوستالژیک و VHS، ایمیل همچنان زنده است و در طول زمان، مفیدتر و قدرتمندتر هم شده است.

جالب اینکه الان حدود یک دهه از زمانی که عده‌ای مرگ ایمیلها را اعلام می‌کردند، گذشته است؛ و باز هم مرگ ایمیلها را اعلام کردند؛ مدتی که گذشت دوباره تحلیل کردند که ایمیل مرده است یا در حال مرگ است یا به زودی می‌میرد!

ولی خدمات یا سرویسهای ایمیلی کاری به این حرف‌ها ندارد و زندگی خودش را می‌کند. شاهد این ادعا این است که بسیاری از مردم داخل ایمیل‌هایشان کار و زندگی می‌کنند.

 

تاریخچه ایمیل

از زمانی که پلتفرم‌هایی مانند Slack روی کار آمدند و به داشبوردی برای مدیریت کارها و ارتباطات کاری تبدیل شدند، و هم‌زمان با محبوب شدن اپلیکیشن‌هایی که برای ارتباطات کاری توسعه داده شده‌اند (مانند Trello و Asana و…)، به نظر می‌رسید که داشتن یک اینباکس ایمیلی مرتب و تروتمیز اهمیت گذشته‌اش را از دست داده است.

 

اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که زنگ خطر برای ایمیلها هنوز به صدا درنیامده:

ما همچنان ایمیل می‌فرستیم، و ارسال کمپین‌های حجیم و چند میلیونی ایمیلی همچنان محبوب و درحال رشد هستند.

گزارش مؤسسه‌ی تحقیقاتی Radicati نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۸ روزانه ۲۸۱ میلیارد ایمیل ارسال شد و پیش‌بینی می‌شود که این آمار تا سال ۲۰۲۲ به روزی ۳۳۳ میلیارد ایمیل برسد.

با این آمار و ارقام و پیش‌بینی‌ها، آیا واقعا ایمیلها جایگاهش را در دفاتر کاری از دست داده است؟ آیا ابزارهای جدید توانسته‌اند ایمیل را به گوشه‌ی رینگ ببرند؟

Sid Suri مدیر استارتاپ Manychat می‌گوید که ایمیل الان به آخرین ابزار برای ارتباطات درون‌سازمانی و مراودات شخصی تبدیل شده، ولی بر ین اعتقاد است که بعید است ایمیل از دور خارج شود.

او می‌گوید:

«ایمیلها همچنان راهکار اصلی ارتباطی برای ارتباط با افرادی است که شماره تلفن آنها را در اختیار ندارید، اما احتمالا به زودی این کاربرد با امکانات و ابزارهایی که پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی در اختیار کاربران‌شان قرار می‌دهند، کم‌رنگ می‌شود.

 

ایمیل ممکن است ابزار اصلی برای مکاتبه نباشد، ولی مثل یک صندوق پستی است. یعنی یک آدرس ثابت و همیشگی برای اینکه افراد وش رکت‌ها با شما تماس بگیرند.»

جیمیل این روزها در حال معرفی امکانات جدیدی است. شرکت‌های زیادی افزونه‌هایی را برای Gmail توسعه داده‌اند که آنها را با نرم‌افزارهای CRM و سایر سرویس‌های فرایندهای اداری هماهنگ می‌کند.

 

نتیجه گیری:

خلاصه اینکه ایمیل احتمالا الان دیگر آن مونوپولی و انحصار مکاتبات اداری که سال‌ها پیش داشت را ندارد، ولی ماجرای آن مثل ماجرای بازنشسته شدن دستگاه فکس در ادارت نیست. ایمیلها همچنان قلمرو خودش را در فضای اداری دنیا خواهد داشت.

به آمارهای مؤسسات تحقیقات بازار اعتماد کنید. الان وقتی است که باید جدی‌تر به ایمیل فکر کنید!

این یک رسم در دنیا فناوری است: سرویس‌های قدرتمند جدید، برخی از سرویس‌های قدیمی را منسوخ می‌کنند.

 

 

منبع: سایت میل چی

‫1 نظر ارسال شده در “ایمیل در حال خاموشی است؟

  1. مدیریت سایت: مهندس سعید عاملی :

    امتیاز بینندگان:۵ ستاره

نظرها بسته شدند.