ایمیل مارکتینگ و مزایای آن

ایمیل مارکتینگ چیست؟

 

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) یا بازاریابی ایمیلی یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که از اهمیت ویژه‌ ای در بازاریابی محتوا برخوردار است.

متخصصان دیجیتال مارکتینگ، هر زمان می‌خواهند استراتژی محتوا را برای یک کسب و کار تدوین کنند، باید به این سوال پاسخ بدهند که می‌خواهند چه جایگاهی برای ایمیل مارکتینگ در نظر بگیرند.

 

تفاوت تبلیغات ایمیلی و بازاریابی ایمیلی چیست؟

 

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ، بسیار گسترده‌ تر از تبلیغات ایمیلی است.
در تبلیغات ایمیلی، شما یک پیام تبلیغاتی مشخص دارید و می‌خواهید آن را از طریق ایمیل، برای افراد زیادی ارسال کنید. در چنین شرایطی، حتی ممکن است اصول اخلاقی را زیر پا بگذارید و با خرید یک بانک ایمیل، این کار را انجام دهید.

اما وقتی از بازاریابی ایمیلی حرف میزنیم، منظورمان ارتباط بلندمدت و دو سویه با مشتریان بالقوه و بالفعل است. این ارتباط، با مجوز مشتری آغاز شده و با رضایت او ادامه پیدا می‌کند. ضمن این‌ که پیام‌ هایی هم که رد و بدل می‌ شوند، فراتر از پیام‌ های تبلیغاتی هستند.

هدف ایمیل مارکتینگ چیست؟ 

 

 

خبرنامه های خوب چگونه طراحی می‌شوند؟

 

یکی از ابزار های ایمیل مارکتینگ، خبرنامه ایمیلی است. به این معنا که یک کسب و کار، در بازه‌ های زمانی مشخص (مثلاً هفتگی یا ماهانه) خبرنامه‌ ای را در قالب ایمیل برای مخاطبان خود ارسال می‌کند.

ظاهر کار، بسیار جذاب است. به صورت منظم، برای مخاطبان خود پیغام می‌ فرستید و برند خود را به یادشان می‌ آورید. هم‌چنین گاهی، فروش‌ ها و تخفیف‌ ها و جشنواره‌ ها را از همین طریق به آنها اطلاع میدهید
اما پیاده‌ سازی پروژه‌ خبرنامه ایمیلی، اصلاً ساده نیست.

بسیاری از ایمیل‌ ها هرگز باز نمی‌شوند. کسانی هم که ایمیل را باز می‌کنند، ممکن است از محتوای آن راضی نباشند و دفعات بعد، دیگر ایمیل را باز نکنند.

بنابراین طراحی خبرنامه خوب، ریزه‌کاری‌ های فراوانی دارد که بی‌ توجهی به آنها میتواند این پروژه را با شکست مواجه کند.

 

 

هدف ایمیل مارکتینگ چیست؟

۱. ارسال ایمیل باعث افزایش ارتباط کسب و کار با مشتری های فعلی و مشتری های بالقوه می‌شود و افراد جدید را با کسب و کار آشنا خواهد کرد.

 

۲٫ محتوای ایمیل ها در ایمیل مارکتینگ معمولا تبلیغاتی، پیشنهادی و اطلاعاتی است، یعنی در ایمیل ها صاحب کسب و کار افراد را با محصولات خود آشنا می کند، پیشنهادات هیجان انگیز را برای فرد ارسال می کند، انتشار جدید ترین مقالات را به افراد اطلاع رسانی می کند و مخاطب را با برند بیشتر آشنا خواهد کرد.

برند های موفق، سلسله ایمیل های تجاری خودشان را طراحی می کنند و آن را برای مخاطبان هدف خود ارسال می کنند. ارسال ایمیلهای منظم و هدفمند، جز اصلی در اجرای کمپینهای تبلیغاتی است.

 

۳٫ ایمیل مارکتینگ یکی از زیر شاخه های دیجیتال مارکتینگ است که به کمک آن میتوان به پیشرفت چشمگیری دست یافت.

 

۴٫ مهمترین نتیجه انجام ایمیل مارکتینگ «اعتمادسازی» است. به دلیل مزایای فراوان ایمیل مارکتینگ، صاحبان کسب و کارهای اینترنتی باید در این زمینه اطلاعات خود را بروزرسانی کنند.

اگر افراد نکات مهم برای موفقیت در ایمیل مارکتینگ را یاد بگیرند و به صورت حرفه ای این کار را انجام دهند، قطعا به موفقیت می رسند و مشتریان بیشتر و فروش بیشتر را تجربه می کنند.

 

۵٫ ایمیل مارکتینگ، یکی از روش‌ های ارزان و به صرفه در صنعت بازاریابی آنلاین است. کسب و کارهای نوپا که بودجه تبلیغاتی زیادی ندارند، با استفاده از ایمیل مارکتینگ می توانند محصولات و خدمات خود را به خوبی به دیگر افراد معرفی کرده و بازاریابی کنند. برای شروع راه اندازی سیستم ایمیل مارکتینگ، نیازی نیست هزینه کنید.

سایت‌هایی نظیر میلرلایت، تا رسیدن تعداد مشترکان ایمیلی شما به ۱۰۰۰ نفر، اجازه می‌دهند تا ایمیل رایگان بفرستید. (این تعداد برای کاربران سایت میل‌چیمپ ۲۰۰۰ نفر است.) در ابتدای کار که مخاطبان و مشتریان زیادی ندارید، همین میزان برای شما کفایت می کند. بعدها که کسب و کارتان رشد کرد، می توانید برای ارسال ایمیل به افراد بیشتر، مقداری هزینه کنید.

 

۶٫ ایمیل ابزاری بسیار انعطاف پذیر است و به همین دلیل می توان در استفاده از آن خلاقیت به خرج داد. افراد با توجه به مخاطبان خود می توانند ایمیل تجاری خود را طراحی کنند و از متن، عکس، ویدئو، لینک، فایل و… در ایمیل خود استفاده کنند. طراحی آزادانه و خلاق ایمیل، به افراد این اجازه را می دهد که بدون محدودیت ایمیل مناسب برای برندشان را طراحی کنند و کمپین ایمیل مارکتینگ خود را با موفقیت اجرا کنند.

 

۷٫ ایمیل مارکتینگ، بسیار هدفمند اجرا می شود. اگر شما به خوبی با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده باشید و اطلاعات مهم آنها از قبیل سن، جنس، علائق و نیازهای مخاطبان را به دست بیاورید، می توانید متناسب با نیازشان برای آنها ایمیل بفرستید.

با این کار، هر فرد ایمیلی را دریافت می کند که به محتوای آن نیاز دارد و مخاطب اصلی آن ایمیل است. با کمک ایمیل مارکتینگ، شما می توانید خیلی هدفمند و دقیق با مخاطبان خود در ارتباط باشید و از واکنش آنها بیشتر مطلع شوید. ارسال پیام های شخصی سازی شده، قابلیتی است که در ایمیل مارکتینگ وجود دارد و بسیار باارزش است.

 

۸٫ استفاده از ایمیل برای تبلیغات و بازاریابی برای همه افراد امکان پذیر است. فرقی ندارد که شما صاحب یک شرکت بزرگ هستید یا به تازگی کسب و کارتان را راه اندازی کرده اید، در هر صورت شما می توانید از ایمیل مارکتینگ برای معرفی خود و جذب مشتریان بیشتر استفاده کنید. فراگیر بودن روش بازاریابی ایمیلی، یکی از مزیتهای مهم این روش بازاریابی است.

 

۹٫ ایمیل مارکتینگ، به تدریج باعث اعتماد سازی می شود و وفاداری افراد نسبت به برند شما را نیز افزایش می دهد. فرض کنید که شما به مدت ۶ ماه، دائما مخاطبان خود را از آخرین مقالات سایت، جدیدترین محصولات، تخفیف ها و پیشنهادات هیجان انگیز و… مطلع می کنید.

با این کار، مخاطب متوجه می‌شود که شما قصد دارید به او کمک کنید و اعتمادش نسبت به شما و کسب و کارتان بیشتر می شود. این موضوع، مستقیما روی فروش و سودآوری تجارت شما تاثیرگذار است.

 

۱۰٫ به کمک ایمیل مارکتینگ، می توان با هزینه کم، آزمون و خطا کرد. شما می توانید به کمک ایمیل، چندین مدل محتوا برای مخاطبان خود بفرستید و بررسی کنید که مخاطبان شما از چه نوع محتوایی بیشتر استقبال می‌کنند. مثلا می توانید ایمیل‌هایی با عنوان‌های متفاوت، متنهای متفاوت و عکس های متفاوت برای افراد ارسال کنید تا ببینید که آنها با چه مدل ایمیل‌هایی و با چه محتوایی بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند.

نتیجه این آزمون و خطا، به شما کمک می‌کند که بیشتر به سلیقه مخاطب خود پی ببرید و بتوانید در بازاریابی برند خود موفق تر عمل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× سوالی دارید؟