بازاریابی مدرن

تعاریف گوناگونی برای بازاریابی ارائه شده است .مانند گروهی از فعالیتهای تجاری وابسته، پدیده ای بازرگانی،فرآیندی اقتصادی ، فرآیند مبادله یا انتقال مالکیت محصولات، فرایند تعدیل عرضه و تقاضا وبسیاری از تعاریف دیگر.

تمام این تعاریف درست است اما کاملترین آن این است که بگوییم،امروزه صاحبنظران ،بازاریابی را فرآیند ارضا نیازها و خواسته های بشر تعریف میکنند.بنظر فلیپ کاتلر :بازاریابی ،فعالیت انسانی درجهت ارضا نیازها و خواسته ها از طریق فرآیند است.

این تعاریف دارای ابعاد گوناگون است که به بررسی جداگانه هرکدام میپردازیم:

نیازها و خواسته ها

منشا و رکن اساسی نظام بازاریابی،نیازها و خواسته های انسان است.بشر برای ادامه ی حیات خود به غذا، هوا، آب، لباس و پناهگاه نیاز دارد.علاوه براین ها ،میل زیادی به آسایش ،آموزش و خدمات دیگر دارد. محصول زاییده نیازها و خواسته های بشر است .

نیاز بیان کننده حالت محرومیت احساس شده در فرد است.این محرومیت آرامش افراد را به هم میزند و در او شوقی ایجاد میکند که برای برطرف کردن نیاز خود تلاش کند.در واقع نیاز شخص را به حرکت در می آورد.شخص چیزهلی خاصی را که نیازش رابرطرف میکند ،محصول مینامند.

این محصولات به هراندازه که نیاز و خواسته های فرد را بتوانند برآورده کنند،دارای ارزش هستند .

نکته مهم اینجاست که نباید محصول را فقط اشیا فیزیکی بدانیم بلکه محصول شامل خدمتی است که ارائه میشود و فوایدی دارد و برای خریدار ارزشمند است.

محصول میتواند یک ماشین باشد یا کوتاه کردن موها که خدماتی است که ارایشگر ارائه میدهد.

مبادله

توجه به این حقیقت که بشر دارای نیازها و خواسته هایی است و محصولاتی هم خستند که این نیازها رابرطرف میکند،در تعریف بازاریابی الزامی است ولی کافی نیست.بازاریابی از زمانی آغاز میشود که فرد تصمیم میگیرد برای ارضا نیازهایش عمل “مبادله “را انجام دهد.اقدام به مبادله بستگی به این دارد که خرروطرف بتوانند با این عمل،وضع خود را بهبود ببخشند،یا دست کم وضعشان بدتر نشود.

بازار

موضوع مبادله به طور طبیعی به بازار منتهی میشود.تعریف بازار عبارت است از “محلی برای مبادلات بالقوه” برای مثال تصور کنید نقاشی هنرمند مدت یک ماه برای خلق یک تابلو وقت میگذارد.اوبرای این تابلو قیمتی را درنظر دارد اما این سوال مطرح است که آیا کسی حاضر لست این مقدار پول را به عنوان قیمت برای مبادله با تابلو به او بدهد.

حتی اگر یک نفر هم باشد میتوانیم بگوئیم بازار وجود دارد.اما اندازه بازار با قیمت تغییر میکند .نقاش مزبور میتواند برای تابلو خود قیمتی تعیین کند که کسی نخرد .دراین صورت بازار برای تابلو وجودندارد.و از طرفی میتواند قیمت را کاهش دهد ،تعداد افرادی که قادر به خرید میشوند.افزایش میابد.

اندازه بازار به تعداد افرادی بستگی دارد که :

  1. به محصول به معنی عام یا شی موردنظرعلاقه مند هستند
  2. حاضرند منابع لازم را برای به دست آوردن محصول مبادله کنند.

هدفگرایی

در گرایش بازاریابی ،توجه به مشتری راهی است برای دستیابی به اهداف سازمان.درواقع با عرضه محصولاتی که خواسته های مشتریان هدف را ارضا میکند،سازمان به اهدافش نیز دست خواهد یافت.اهدافی مانند افزایش حجم سودآور فروش و افزایش سهم بازار.

‫2 نظر ارسال شده در “بازاریابی مدرن

  1. بازخورد: مقاله درمورد بازاریابی پنهان | مدیر ایده آل, آموزش بازاریابی, راه اندازی کسب و کار اینترنتی

  2. بازخورد: نکاتی درباره فروش حرفه‌ای | مدیر ایده آل, آموزش بازاریابی, راه اندازی کسب و کار اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد ویژه زمستانه

یه پیشنهاد 80 درصدی براتون داریم!

قیمت اصلی 1.300.000 تومان