برند سازی

برندسازی موفق

شما برای برند سازی به شیوه های مختلف میتوانید نام آن را طراحی کنید. بخشی از برندسازی در تبلیغات و بازاریابی ریشه دارد و شما وقتی در یک محیط مناسب تبلیغاتی، آگهی ها را در معرض دید قرار میدهید.

عملا علاوه بر محصول، برندتان را هم در معرض دید قرار دادید. برند سازی، بهترین راه برای این است که نام محصولتان(کالا یا خدمات)در ذهنها بماند.

 

یکی از گامهایی است که باید در ابتدای شروع یک کسب و کار به آن بپردازید. برای انتخاب نام برند تاثیرگذار باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت.

 

به روشهای گوناگون میتوان برند سازی را انجام داد

اختراع یک نام در برند سازی

دراین روش ،صاحبان مشاغل، سعی میکنند اسمی برای محصول خود انتخاب کنند که تا به حال شنیده نشنیده باشد و در هیچ فرهنگ لغتی پیدا نشده باشد.

حفظ مشتری در برندسازی

۲. نام های کلی و عمومی

در این روش برخلاف روش قبلی درباره محصول تان گامل توضیح میدهد مثلا شرکت بیمه ی ایران. این نوع اسم گذاری ها برای مخاطبین بسیار قابل درک است و چندان پیچیدگی ندارد.

 

۳. واژه های ترکیبی

این دسته از نام برند در برندسازی ترکیبی از واژه های عمومی هستند و با شنیدن اسم آنها متوجه میشوید که کسب و کارشان در مورد چی هست مثلا آقای سیب زمینی!

 

 

۴. بازی با واژه ها

این گروه از نامها با واژه ها بازی میکنند و نام های جالبی را خلق میکنند .استفاده از این روش برند سازی ،بسیار پیشنهاد میشود و باعث میشود در مسیری قابل قبول قرار بگیرید.مانتد گاج که مخفف گروه آموزشی جو کار است.

 

۵. نام برند اختیاری

این دسته از نامها به سلیقه بنیان گذار مربوط میشود و ممکن است گاهی نام محصول به خود محصولی ک ارائه میشود هیچ ارتباطی نداشته باشد.

مانند اپل را در نظر بگیرید. هیچ رابطه ای میان محصولات این شرکت و نام اپل وجود ندارد.

 

برند به عنوان یکی از دارایی های با ارزش هر سازمان است.دارایی های یک سازمان فقط مادی نمیتواند باشد ،جایگاهی که یک محصول در ذهن مشتریان دارد ،بسیار با ارزش است.

 

تحقیقات نشان داده است که شرکتهایی که روی برند سازی خود سرمایه گذاری کردند و وقت و هزینه صرف کردند توانسته اند که یک برند قوی ایجاد کنند، سهم بازارخوبی را به دست بیاورند و در نهایت سود و فروش بیشتری از سایر رقبای خود دارند.

 

به عبارت دیگر تمرکز روی برندسازی، میتواند مزیت رقابتی برای محصولات و خدمات شما ایجاد کند. پس سعی کنید برای انتخاب نام در ابتداپیام برند خود را مشخص کنید.

 

پیام‌های کلیدی که می‌خواهید در برندسازی به دیگران منتقل کنید، کدامند؟

همه‌ی کارکنان باید از ویژگی‌های برند شما آگاه باشند.برند باید یکپارچه باشد.

مفهوم برند شما باید در همه‌ی ابعاد کسب‌ و کارتان جاری باشد، در طرز پاسخ دادن به تلفنها، در طرز لباس پوشیدن شما و کارکنان‌تان و امضای نامه‌ها و در همه چیز.برای کسب‌وکارتان «لحنی» در نظر بگیرید که بازتابی از برندتان باشد.

این لحن باید در تمامی ارتباطات نوشتاری و تصویرسازی‌ها، آنلاین یا غیر آنلاین، به کار گرفته شد.

پیام برند خود را مشخص کنید . برای ابزارهای بازاریابی خود، قالب و استانداردهایی مطابق با برندتان طراحی کنید. در همه‌ی ابزار و روشها باید طرح، رنگ، لوگو، شکل و احساس یکسانی وجود داشته باشد.

لزومی ندارد تجملاتی باشید، فقط ثابت قدم باشید و این رویه را حفظ کنید.صادق باشید.

اگر آنچه برندتان وعده می‌دهد را ارائه ندهید، مشتریان نه تنها شما را به دیگران توصیه نمی‌کنند بلکه خودشان هم دیگر به شما رجوع نخواهند کرد.

 

عاطفه شفقی(مدیر ایده آل)