تاثیر خواب کافی در توسعه فردی

هرچند همه ابعاد سلامتی مهم هستند ،پژوهش ها نشان میدهد خواب کافی،یکی ازنخستین چیزهایی است که وافراد از آن چشم پوشی میکنند.

وقتی افراد زمان کافی در طول روز ندارند،مقداری از اوقات شب را برای انجام کارهایشان استفاده میکنند.طبق مطالعات بنیاد ملی خواب آمریکا بزرگسالان بین ۱۶ تا ۶۴ سال باید بین ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه داشته باشند.در غیر این صورت باید منتظر عواقب ناشی از آن در جسم و روح خود باشند.

بی خوابی مساله مهم و پایه ای خیلی از اختلالات جسمی و روحی است.

حتی ثابت شده است که بی خوابی،روی استدلال منطقی، عملکرد اجرایی، توجه و حوصله افراد تاثیر منفی میگذارد.از آن بدتر که بی خوابی شدید میتواند باعث افسردگی واضطراب شود.دربلند مدت،بی خوابی در خطر ابتلا به زوال عقل و آلزایمر نقش اساسی دارد.

عجیب ترین حقیقت این است که درحالیکه انسان ها میتوانند چند هفته بدن غذا وتا یک هفته بدون آب زنده بمانند اما تنها چند روز بدون خواب  دوام می آورند.

چند لحظه به عادت های خوابیدن خود توجه کنید.آیا هرشب حداقل ۷ ساعت میخوابید؟اگر نه ،امتحان کنید و ببینید چطور داشتن خواب کافی  میتواند عملکرد و سلامتی تان را بهبود ببخشد.خوشبختانه ،یک خواب خوب شبانه اتفاقی نیست بلکه یک مخارت یادگرفتنی است.خواب کافی111

 

این اقدامات برای بهبود کیفیت خواب،کمکتان میکند:

 سوار موج ملاتونین شوید

وقتی شروع به احساس خواب آلودگی میکنید،به زختخواب بروید ملاتونین، یک هورمن طبیعی است که از غده ای به نام پینه آل در عمق مغز شما آزاد میشود و باعث ریلکس شدن،خواب آلودگی و در نهایت به خواب رفتن شما میشود.

اگر یاد بگیرید به این حالتها توجه کنید و با جریان ترشح این هورمن همراه شوید،از خوابتان لذت میبریدو در طول شب خواب کافی و با کیفیت تری خواهید داشت.

از صفحات نمایش دوری کنید

تلویزیون،موبایل و لپ تاب را دست کم یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید.چرا؟ هرکدام از این صفحات میزان زیادی اشعه آبی از خودشان ساطع میکنند که آن نور آبی رنگ روی غده پینه آل شما غالب میشود و به نوبه خود تولید ملاتونین را متوقف میکند.

تقریبا شبیه این است که مغز شما نور آبی را به نور خورشید تشبیه میکند که هنوز در حال تابش است.

دوساعت قبل از خواب از خوردن پرهیزکنید.

اغلب مردم میدانند باید از مصرف کافئین در ساعت های قبل از خواب خودداری کنند.ولی درواقع خوردن هرچیزی قبل از خواب ممکن است روی توانایی شما برای خوابیدن تاثیر منفی بگذارد.

خوردن با فعال کردن جریان خون و قند در بدن، ذهن و بدن شما را هوشیار نگه میدارد که حالت مطلوبی برای یک استراحت شبانه نیست و باعث میشود خواب کافی نداشته باشید.

یک ساعت قبل از خواب فقط فعالیت های عینی انجام دهید.

فعالیت های ذهنی مانند گفت و گوهای داغ،جواب دادن به ایمیلهاو پیامها میتواند توجه تان رابرانکیزد و خواب الودگیتان را از بین ببرد.

درمقابل فعالیتهای عینی مانند ظرف شستن ،قدم زدن یا گوش دادن به موسیقی میتواند به جذب بیشتر و بهترملاتونین کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× سوالی دارید؟