تبلیغات هدفمند چیست؟

تبلیغات هدفمند

از آنجایی که تبلیغات منابع مختلفی نیاز دارد و همه مشاغل به دنبال بیشترین بازده و بازخورد از انجام تبلیغاتشان هستند بنابراین باید به صورت هوشمند و هدفمند انجام شود تا به بهترین نتایج از جمله افزایش فروش برسیم. اما تبلیغات هدفمند چیست و چگونه می‌ توانید هدفمند تبلیغات کنیم تا با صرف کمترین منابع بهترین نتایج را بگیریم؟

تبلیغات هدفمند چیست؟

تبلیغات هدفمند (Targeted Advertising) در واقع شامل تبلیغاتی است که چه به صورت آنلاین و چه به صورت آفلاین، براساس بخش‌ بندی بازار مخاطبانی را با ویژگی‌ های مهم هدف قرار می‌ دهد تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.

از آنجایی که همیشه به دنبال دریافت بیشترین خروجی و افزایش نرخ تبدیل هستیم، بنابراین باید به روش‌ های مختلف محتوای خودمان را به مخاطبان هدفی برسانیم که می‌ دانیم با توجه به ویژگی‌ های مشابهی که دارند، نسبت به پیام ما عکس‌ العملی یکسانی نشان خواهند داد.

 

چطور بخش‌بندی بازار را انجام دهیم؟

بخش بندی بازار به تبلیغات هدفمند کمک میکند و این تقسیم‌ بندی یعنی شناخت درست مخاطب هدف و طراحی چند بخش  مختلف. به همین دلیل باید معیارهای زیر را برای تعیین مخاطبان هدف در نظر بگیرید:

  • پارامترهای جغرافیایی (Geographic): این معیارها شامل مواردی چون محل زندگی، اندازه شهر، استان یا کشور، تراکم جمعیتی، وضعیت آب و هوا و… می‌ شود.
  • پارامترهای مردم‌شناسی (Demographic): در این قسمت به مواردی چون سن، جنسیت، تحصیلات، میزان درآمد، دین و… پرداخته می‌ شود.
  • پارامترهای رفتاری (Behavioral): مواردی چون میزان وفاداری، نرخ استفاده از محصول، تفکرات خاص و… که در تصمیم‌گیری موثر هستند، در این بخش دیده می‌ شوند.
  • پارامترهای روانشناسانه (Psychological)سبک زندگی، تفکرات فرهنگی، وضعیت اجتماعی و مواردی از این دست از جمله عواملی است که در بحث روانشناسی باید در نظر بگیریم.

چرا تبلیغات هدفمند اهمیت دارد؟

بدون شک مدیران از صرف هزینه در برنامه‌ های تبلیغاتی دنبال خروجی‌های مطلوب هستند و از سوی دیگر منابعی که در اختیار بازاریاب‌ ها و تیم‌ های تبلیغات یک کسب و کار قرار دارد، محدود است.

ضمن اینکه نمی‌توانیم بدون هدف کار کنیم و اگر نتوانیم به در‌ستی محتوای تبلیغاتی خود را به مخاطبان هدف برسانیم، بدون شک نه‌ تنها اسیر فرایند های بی‌ نتیجه و فرسایشی می‌شوید، بلکه منابع تمام شده و باید منتظر شکست سخت کسب و کار باشیم.

از سوی دیگر تبلیغات هدفمند مزایای بسیار زیادی دارد و اگر بتوانیم به درستی آن را پیاده‌ سازی کنیم، می‌ توانید سرعت پیشرفت ما را دو چندان کند. در نهایت افزایش نرخ تبدیل و بیشتر شدن مشتریان وفادار باعث می‌ شود بتوانیم از رقبا پیشی بگیریم.

 

تبلیغات هدفمند1

 

مزایای تبلیغات هدفمند

  1. هزینه کمتر و نتیجه بهتر

یکی از مهمترین مزایای تبلیغات اینترنتی مقرون به صرفه بودن آن است. یعنی با هزینه کمتر نسبت به مابقی رسانه ها ، تبلیغ خود را در معرض دید مخاطبان بیشتری قرار دهید.

2.  مخاطب یابی هدفمند و ارتباط بهتر با مخاطبان

در تبلیغات اینترنتی این قابلیت وجود دارد که بسته به نوع مخاطب ، بتوانید تبلیغات خود برای گروه های خاصی از مخاطبان ارسال کنید و در سایتهای مختلف که کاربران مختلف از لحاظ گروه های سنی و یا نوع کسب و کار دارند برای تبلیغ برند خود استفاده کنید. این کار باعث میشود کیفیت تبلیغات شما بهتر شده و نتیجه بهتری را کسب کنید.

3.  استفاده از اطاعات بیشتر در تبلیغات

ارائه اطلاعات بیشتر در تبلیغات از دیگر مزایای تبلیغات اینترنتی است. به این معنا که در روزنامه و مجلات فقط میتوان یک کادر تبلیغاتی داشت که تعداد محدودی متن در آن قرار میگیرد اما در تبلیغات اینترنتی می توان از فایل های تصویری گیف (GIF) استفاده کرد که با عوض شدن عکس آن از نوشته های بیشتری بهره برد و یا با نمایش تیزر چند ثانیه ای در ویدئوها اطلاعات کاملتری را در معرض نمایش قرار داد و یا اینکه با کلیک روی تبلیغ به سایت و یا صفحه خاصی برود تا اطلاعات کاملتر در آن به نمایش در بیاید.

4. روش های پرداخت معقول و مناسب

در بازاریابی آفلاین می بایست کل مبلغ تبلیغ در همان ابتدا پرداخت شود اما در بازاریابی آنلاین و استفاده از تبلیغات اینترنتی میتوان پرداخت هزینه را بر اساس کلیک ها ، مخاطبان واقعی انجام داد.

5. توانایی ردگیری و اندازه گیری عملکرد آن

از دیگر مزایای تبلیغات اینترنتی میتوان به قابلیت ردگیری و اندازه گیری آن اشاره کرد. در تبلیغات دیجیتالی و آنلاین توسط ابزارهای مختلف میتوان میزان عملکرد و تاثیر تبلیغات را مورد ارزیابی قرار داد که این بررسی نتیجه بهتر و کاملتر شدن فایل تبلیغاتی خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× سوالی دارید؟