تفاوت گوگل آنالیتیکس و گوگل تگ منیجر

تفاوت گوگل آنالیتیکس و گوگل تگ منیجر

اگر شما هم به تازگی با دو سرویس شرکت گوگل یعنی گوگل آنالیتیکس و تگ منیجر آشنا شده باشید شاید سؤالاتی مانند سؤال‌های زیر برایتان پیش آمده باشد.

 • این دو سرویس چه تفاوتی با هم دارند ؟
 • با وجود گوگل آنالیتیکس چه احتیاجی به تگ منیجر است ؟
 • آیا اگر از تگ منیجر استفاده کنیم دیگر از آنالیتیکس نمی‌توان استفاده کرد؟
 • آیا یکی از این دو جایگزین سرویس دیگر است ؟

این سؤال‌ها و سؤالات مشابه دیگر ما را به این فکر انداخت که در یک مطلب جامع این دو سرویس را مقایسه کنیم تا کامل با هر دو سرویس آشنا بشوید. تلاشمان این است که تا جای ممکن به ساده‌ترین شکل توضیحات را ارائه کنیم تا افراد مبتدی نیز جواب سؤال‌های خود را بگیرند. پس با ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

Google Tag manager vs analytics

 

گوگل آنالیتیکس چیست ؟

بگذارید با گوگل آنالیتیکس شروع کنیم. ابزار آماری و تحلیلی گوگل برای سایت و اپلیکیشن شما. با استفاده از این سرویس می‌توانید اطلاعات کاملی از بازدیدکننده‌ها و رفتارشان را به دست آورید به عنوان مثال :

 • بازدید کننده‌های من از چه کشوری هستند و چه سنی دارند؟ از چه طریق وارد سایت من شده‌اند؟
 • در هفته اخیر سایت من چقدر بازدید داشته و این بازدیدها از چه صفحاتی بوده است؟
 • چند نفر از بازدید کننده‌ها تنها یک صفحه از سایت من را دیده‌اند ؟
 • چند نفر در فروشگاه من محصولی را وارد سبد خرید کرده‌اند اما خریدی انجام نداده‌اند ؟

این چند مورد تنها گوشه‌ای از اطلاعاتی است که گوگل آنالیتیکس به ما می‌دهد با آموزش بیشتر و حرفه‌ای شدن در آنالیتیکس می‌توان اطلاعات دقیق‌تر و کاربردی‌تری را به دست آورد تا از این اطلاعات در تعیین استراتژی‌های مارکتینگ بهره برد.

خب پس اگر آنالیتیکس این همه اطلاعات خوبی به ما می‌دهد دیگر چه احتیاجی به ابزار دیگر است؟ با طرح یک سؤال به آن جواب می‌دهیم.

google analytics

 

گوگل آنالیتیکس چگونه این اطلاعات را به دست می‌آورد ؟

اگر تا به حال حداقل یک‌بار برای سایتی، گوگل آنالیتیکس را نصب کرده باشید می‌دانید که برای اینکار باید کدی که آنالیتیکس به شما می‌دهد را در قسمتی از سایت خود قرار دهید که در تمامی صفحات اضافه شود. با قرار دادن این کد اطلاعات بازدید کننده‌های صفحات سایت شما به سرور گوگل ارسال می‌شود که شما می‌توانید آن‌ها را در داشبورد آنالیتیکس خود ببینید. این کد از نوع جاوا اسکریپت است.

پس با اضافه کردن یک قطعه کد در سایت می‌شود اطلاعاتی را به سایت مورد نظر ارسال کرد. اکنون چندین سؤال دیگر مطرح می‌شود.

 • برای گرفتن اطلاعات کلیدی دیگری که آنالیتیکس به ما نمی‌دهد باید چه کار کنیم ؟
 • اگر یک ابزار دیگر به جز آنالیتیکس احتیاج به گرفتن اطلاعات سایت ما داشته باشد چه کار می‌کند؟

جواب اولیه ساده است. با قرار دادن یک کد مخصوص دیگر در سایتمان می‌توانیم اطلاعات مورد نظر دیگر را به خود آنالیتیکس یا سایت‌های دیگر مثل فیس‌بوک، گوگل ادوردز و … ارسال کنیم.

پس اگر به عنوان مثال بخواهیم بدانیم که چند نفر در روز روی یک لینک خاص سایت ما کلیک می‌کند (اطلاعاتی که آنالیتیکس به ما نمی‌دهد) یا بخواهیم از ابزار خوب Hotjar برای تحلیل حرکات بازدیدکننده ها در سایت استفاده کنیم هر بار باید قطعه کد مخصوص آن کار را به سایت اضافه کنیم.

 

اشکال این کار کجاست ؟

قبل از ابزارهایی مانند تگ منیجر از روش بالا استفاده می‌شد که مشکلاتی را به وجود می‌آورد مانند:

با بالا رفتن تعداد قطعه کدها در سایت به دلیل بالارفتن حجم صفحات، سایت کندتر باز می‌شود.

بیشتر این ابزارها مخصوص مارکترها است که معمولاً دانش برنامه‌نویسی نداشته و برای هر بار اضافه کردن یا تغییر کدها باید به برنامه‌نویس‌های سایت رجوع کرده که معمولاً برنامه‌نویس‌ها سرشان شلوغ بوده و هر بار این کار وقت زیادی را می‌گیرد.

در بعضی مواقع اطلاعاتی که مارکتر نیاز دارد احتیاج به شرط‌هایی برای اجرا دارد که کد نویسی را بیشتر و سخت‌تر می‌کند. مثلاً شما فقط احتیاج به فهمیدن میزان بازدید یک عکس از یک صفحه مخصوص سایت خود را دارید.

تست اجرای صحیح این کدها نیز در بعضی اوقات سخت هست اگر یک اشکال در کد نویسی باشد برای فهمیدن آن باید وقت زیادی گذاشت.

 

گوگل تگ منیجر به نجات شما می‌آید

google tag manager

به زبان ساده تگ منیجر گوگل تنها برای حل کردن مشکلاتی که بالا گفته شد ساخته شده است. این ابزار هر قطعه کد را به یک Tag تبدیل می‌کند و شرط‌های اجرای آن را در قسمتی به عنوان Trigger اضافه می‌کند.

از همه بهتر به جای اینکه تمامی کدها را در سایت وارد کند و حجم سایت را بالا ببرد همه آن‌ها را در چیزی به اسم container اضافه می‌کند و شما تنها یک بار فقط کد مخصوص container را وارد سایت خود می‌کنید. تغییر و عیب‌یابی کدها نیز به راحتی در تگ منیجر انجام می‌شود. به همین راحتی!

همین جا می‌شود یک نتیجه مهم گرفت :

گوگل تگ منیجر جایگزین آنالیتیکس نیست و هیچ کاری به ارائه داده‌ها و تحلیل آمارها ندارد. تگ منیجر تنها یک واسطه بین سایت شما و سایت‌هایی است که ابزارهای بازاریابی ارائه می‌دهند تا دیگر احتیاج نباشد کدهای زیاد و پیچیده این ابزارها را وارد سایت کرد و به سختی آن‌ها را مدیریت کرد و تغییر داد.

تفاوت گوگل آنالیتیکس و گوگل تگ منیجر

 

نصب آنالیتیکس از طریق تگ منیجر :

همان‌طور که در ابتدا گفتیم آنالیتیکس برای گرفتن اطلاعات سایت شما احتیاج به اضافه کردن یک کد در سایتتان را دارد و در ادامه نیز گفتیم این قطعه کد در گوگل تگ منیجر به عنوان تگ شناخته می‌شوند.

پس با توجه به تعریفی که از تگ منیجر ارائه دادیم اولین کاری که این ابزار می‌تواند بکند اضافه کردن قطعه کد نصب به عنوان یک تگ است. یعنی به جای نصب آنالیتیکس بر روی سایت می‌توان از یک تگ در تگ منیجر استفاده کرد. برای این کار کافی است مراحل زیر را دنبال کنید :

 1. در تگ منیجر از سمت چپ روی Tags کلیک کنید.
 2. یک نام مناسب برای تگ خود انتخاب کنید و در بالا بنویسید.
 3. در قسمت Tag Configuration کلیک کنید و نوع تگ را Google Analytics: Universal Analytics انتخاب کنید.
 4. Track Type را بر روی Page view قرار دهید.
 5. در قسمت Google Analytics Settings  باید متغیر مربوط به آنالیتیکس خود را وارد کنید. اگر برای اولین بار می‌خواهید این کار را بکنید روی گزینه new variable کلیک کنید و در قسمت Tracking ID باید Tracking Code آنالیتیکس خود را وارد کنید.گوگل آنالیتیکس
 6. بر روی triggering کلیک کنید و یک تریگر جدید از نوع page view و All page view بسازید.
 7. تریگر و تگ را ذخیره کنید.

به همین راحتی بدون وارد کردن یک کد خط به سایت توانستید گوگل آنالیتیکس را نصب کنید.

 

تفاوت Event در آنالیتیکس و تگ منیجر چیست ؟

اجازه بدهید کمی موضوع را تخصصی‌تر کنیم. در آنالیتیکس برای گرفتن اطلاعات بیشتر راهکارهایی تعبیه شده است. کلیات همه این راهکارها شبیه هم است. اطلاعات باید در قالبی که آنالیتیکس قادر به خواندن آن‌ها باشد به سمت سرور گوگل ارسال شود.

در ابتدا این قالب‌ها توسط برنامه‌نویس‌ها شناسایی می‌شد و مورد استفاده مارکترها قرار می‌گرفت. از مهم ترین راه‌هایی که می‌شود اطلاعات بسیار ارزشمندی از سایت گرفته و در آنالیتیکس مشاهده کرد قسمت event است.

Eventها برای کنترل تعامل‌های بازدیدکننده‌ها با سایت است. هر عملی که بازدیدکننده بتواند در سایت انجام دهد مانند کلیک کردن روی یک لینک یا پر کردن یک فرم و یا دیدن یک قسمت سایت جز این تعامل‌ها به حساب می‌آید.

در آنالیتیکس می‌توان اطلاعات Eventها را در قسمت Behavior- Events مشاهده کرد. برای ارسال داده به این قسمت باید برای هر تعامل یک قطعه کد وارد سایت کرد. مثلاً کد زیر می‌تواند وقتی کاربر روی لینک دانلود یک فایل کلیک کرد این اطلاعات را به آنالیتیکس بفرستد.

 

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم وظیفه گوگل تگ منیجر مدیریت این کدها و جایگزینی آن‌ها توسط تگ است. پس یک راه دیگر فرستادن این اطلاعات استفاده از تگ منیجر است.

مزیت استفاده از این روش توانایی اضافه کردن شرط‌های اجرای این کد است که به عنوان تریگر شناخته می‌شود. با استفاده از تریگرها برای Events امکانات خیلی بیشتر با روش‌های اجرایی ساده‌تر به ما داده می‌شود. به طور کلی می‌توان Event آنالیتیکس را مانند یک تگ و Event تگ منیجر را مانند یک تریگر دانست.

اگر می خواهید در مورد Eventها بیشتر بخوانید به مقاله آموزش ایونت ترکینگ رجوع کنید.

گوگل آنالیتیکس

به صورت کلی با توجه به عکس می‌توان گفت که سایت شما داده‌های مورد نیاز را توسط یک dataLayer جمع اوری می‌کند و گوگل تگ منیجر این داده‌ها را دریافت کرده و در اختیار بقیه ابزارهای مارکتیگ قرار می‌دهد. در مورد Event هم همین اتفاق می‌افتد.

 

آیا goal در آنالیتیکس ارتباطی به تگ منیجر دارد ؟

جواب منفی است. در آنالیتیکس اگر تعاملی دارای اهمیت بیشتری نسبت به دیگر تعامل‌ها دارد و بخواهیم اطلاعات آن را جدا مشاهده و کنترل کنیم از goal ها استفاده می‌کنیم. یکی از مهم‌ترین نوع‌های goalها که می‌شود در آنالیتیکس تعریف کرد eventها هستند.

به این معنی که بعد از تعیین یک event به هریک از دو روش کد نویسی یا استفاده از تگ منیجر و ارسال داده‌های آن به آنالیتیکس، می‌توان آن را به عنوان یک goal معرفی کرد تا اطلاعات آن در قسمت جدا بررسی شود.

پس در تگ منیجر چیزی به عنوان goal معنی ندارد و تنها تگ‌های event ساخته شده در تگ منیجر را می‌توان در آنالیتیکس به عنوان goal معرفی کرد. برای اموزش کامل در مورد هدف ها به مطلب همه چیز در مورد goal در آنالیتیکس مراجعه کنید.

 

نتیجه‌گیری نهایی :

در این مطلب تلاش کردیم تا تفاوت‌های آنالیتیکس و تگ منیجر را به ساده‌ترین شکل توضیح دهیم. حال برای خلاصه کردن توجه شما را به مهم‌ترین نتیجه‌گیری‌های این مطلب جلب می‌کنیم.

 • گوگل تگ منیجر جایگزین آنالیتیکس نیست. بلکه به شما کمک می‌کند برای ارسال داده‌هایی که به طور پیش‌فرض شامل اطلاعات آنالیتیکس نمی‌شود به‌جای کد نویسی های پیچیده و وقت‌گیر در سایت به‌راحتی با این ابزار توسط ساخت تگ و شرط‌های اجرای تگ این کار را انجام دهید.

 

 • گوگل تگ منیجر یک ابزار واسط است. برای اتصال ابزارهای مارکتینگ و سایت شما احتیاج به قرار دادن قطعه کدهایی در سایت است. تگ منیجر به عنوان واسط این کدها را درون خود قرار می‌دهد و شما تنها یک کد مخصوص تگ منیجر را یک‌بار در سایت خود قرار می‌دهید. با این کار توانایی مدیریت، تغییرات و کنترل این اتصالات به راحتی امکان‌پذیر خواهد بود.

 

 • گوگل تگ منیجر بدون آنالیتیکس هم کاربرد دارد و بالعکس. این دو ابزار مجزا هستند. تگ منیجر برای اتصال سایت شما به سایت‌هایی مانند فیس‌بوک، گوگل ادوردز، Hotjar و بسیاری از سایت‌های مارکتینگ دیگر کاربرد دارد. همچنین آنالیتیکس نیز بدون استفاده از تگ منیجر می‌تواند به کار خود ادامه بدهد. فقط برای ارسال داده‌های بیشتر به آن احتیاج به برنامه‌نویس‌های سایت و کمک آن‌ها است.

 

 • Eventها در آنالیتیکس مثل تگ‌ها هستند. و در تگ منیجر مثل تریگر هستند که شرایط اجرای تعامل در event را تعیین می‌کند. بدون استفاده از تگ منیجر باید قطعه کد مخصوص event (تگ) را در جایی از سایت قرار داد که تعامل کاربر در آن قسمت انجام می‌شود.

 

 • Goalها در تگ منیجر معنایی ندارند. تنها event های ساخته شده در آن را می‌توان در آنالیتیکس به عنوان یک هدف معرفی کرد.

اگر هنوز هم در مورد این دو سرویس و تفاوت‌های آن‌ها سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید تا به سرعت به شما جواب بدهیم. به نظر شما چه تفاوت‌های دیگری وجود دارد که در این مطلب به آن اشاره نشده است؟ آن‌ها را با ما در میان بگذارید.

 

موفق باشید!

منبع: سایت آنالیتپی

پیشنهاد ویژه زمستانه

یه پیشنهاد 80 درصدی براتون داریم!

قیمت اصلی 1.300.000 تومان