ثبت برند و آدرس سایت کسب و کار

برای سایتتون چه اسمی انتخاب بکنید و همینطور هم چه اسمی بهتره که ثبت برند بشه

سعید عاملی هستم از تیم مدیر ایده آل و در این مقاله قصد دارم راجع به این صحبت کنم که برای کسب و کار آنلاین و برای سایتتون چه اسمی انتخاب بکنید و همینطور هم چه اسمی بهتره که ثبت برند بشه.

 

سوالی که خیلی از کاربران سایت میپرسند برای سایت و بیزینسمون و ایده ای که دارید چه اسمی انتخاب کنید که بهتر میتونیم جواب بگیریم و بنفع ما باشه؟

 

امروز میخوام این مسئله رو با هم بیشتر باز بکنیم و بیشتر راجعبش حرف بزنیم که شما آخر کار هم بتونید اسمی رو انتخاب بکنید که به کسب وکارتان بخوره و اسمی رو انتخب بکنید که قابلیت برندسازی هم داشته باشه. با ما همراه باشید.

 

اولین و مهمترین سوال در ثبت برند این هست که انتخاب اسم سایت و انتخاب اسم برند چرا مهمه و چرا اینقدر روی کسب و کار تاثیر داره؟

 

فعلا میخوام چند مورد را بصورت نکات خدمتتون عرض بکنم که بتونید یک انتخاب بهتری داشته باشید.

 

اولین مسئله اسم برند شماست و شما را با اون اسم میشناسند. یعنی شما اگه تبلیغ بکنید یا جای خودتونو معرفی بکنید کسی شما رو با اسم فامیلی شاید بیشتر نتونه بخاطر بسپاره.

اگه اسم برندتون اسم خاصی باشه و اسم برند قشنگی باشه بخاطر سپردنش برای مشتری راحتتر هست.

 

پس ابتدا انتخاب برند یعنی دقیقا نشان دادن کسب و کار شماست که چی هست و چقدر قدرت داره.

پس انتخاب اسم های خوب و اسم هایی که قدرتمند باشند از لحاظ ساختاری خیلی میتونه در کسب و کارتون کمک بکنه. در ضمن تاحد ممکن طول نام سایت را کوتاه تر کنید و خیلی بلند نباشه.

این نکته هم قابل ذکر هست که اسم برند و دامنه(آدرس سایت) در هرچه سریعتر ایندکس شدن سایت و سئو سایت شما بی نهایت تاثیر خواهد داشت.

 

مورد اینگه ای خیلی مهمه در انتخاب اسم باید اسمتون حتما به یادماندنی باشه. و کاربران یا مشتریان یا هر کسی دیگه که اسم برند شما رو شنید بتونه بخاطر بسپاره.(نمونه: مدیر ایده آل – مدیر سبز – و غیره)

 

اگر کاربری وارد سایت کسب و کار شما بشه و به عنوان مثال تخفیفات سایت یا نمونه کارها و یا خدمات شما را مشاهده کنه, اسم تخفیفات یا دیگر محتوای سایت در ذهنش نخواهد ماند. این برند شماست که در ذهن کاربران و مشتریان شما جای خواهد گرفت.

 

تواین بخش میخوام مواردی را خدمتتون عرض کنم که در انتخاب دامنه سایت باید رعایت بکنید و طبق این راهکارها اگه انتخاب بکنید طبیعتا اسمی رو انتخاب میکنید که در آینده کسب و کارتان مشکلات شما رو کمتر کنه.

راهکار یک در ثبت برندراهکار اول در ثبت برند

اسمی که انتخاب میکنید مربوط به کسب و کارتان باشه. مثلا اگه شما در حوزه کفش هستید و میخواهید یک فروشگاه کفش راه اندازی کنید اسمی رو انتخاب بکنید که در حوزه کاری شما باشه. نه اینکه اسم سایت در حوزه جواهر – خودرو و غیره باشه.

راهکار دوم در ثبت برندراهکار دوم در ثبت برند

اگه خدمات و محصولاتی را ارائه میدهید که مربوط مکان خاصی نباشه. (مثلا تهران شاپ یا شیراز اپ). اگه اسم سایت مربوط به مکان خاصی باشه کاربران و مشتریانتان احساس می کنند شما خدمات خودتان را به تهران یا شیراز اختصاص میدید.

 

دراینصورت اگه کاربر و مشتری احتمالی که وارد سایت شما شده و جزئی از مکان مشخص شده اسم سایت شما نباشه سایت شما رو به احتمال ۸۰ درصد ترک خواهد کرد. که این به هیچ عنوان بنفع شما نخواهد بود.

 

بنابراین اسم سایت باید بصورت حالت عمومی و کلی باشه تا بصورت محلی و مکان خاص.

 

لازم است بگم که تاجای ممکن هیچوقت اسم سایتتان را از سایتها و شرکت هایی که درحال حاضر فعالیت میکنند انتخاب نکنید.

 

این مسئله ممکن است در ابتدای فعالیت شما بنفع شما باشه, اما در طولانی مدت و آینده کسب و کارتان موجب شکست کسب و کارتان خواهد شد.

راهکار سوم در ثبت برندراهکار سوم در ثبت برند

مطمئنا کسب و کاری که قصد راه اندازی آن هستید دارای رقبایی هستید که فعالیت دارند در حوزه کسب و کاری انتخابی شما.

در این مرحله شما یک لیستی از رقیبان خود با جستجو در موتور جستجوگران درست کنید. این کار بسیار راحت است و کافیه عنوان کسب و کار انتخابی خودتان را جستجو کنید.

 

در نتیجه جستجوگرها وارد سایت های نمایش داده شده شوید و نام آنها را در لیست خود درج کنید. با این حساب اگر که در ذهنتان برندی را انتخاب کرده بودید ولی اطلاع نداشتید از اینکه این نام یا برند وجود داره و فعالیت میکند را انتخاب نکنید.

 

بعد از اینکه متوجه شدید برند انتخابی شما در اینترنت وجود دارد سعی نکنید برندی رو انتخاب کنید که شبیه به اون اسم باشه.

مثلا اسمی رو که به عنوان مثال www.digikala.com که وجود داره را یک پسوندی یا عددی به همین اسم اضافه میکنند و برند خود را انتخاب میکنند.

 

در آخر بهتون تاکید میکنم که اسم برندی که انتخاب می کنید بررسی کنید که نام دامنه سایت یا برندی که انتخاب میکنید با پسوندهایی مانند دات کام / دات آی آر / دات نت آزاد و قابل ثبت باشه.

 

توجه داشته باشید که اگه شما یا پسوند دات کام دامنه ای رو ثبت کردید دامنه ای دیگر با همان نام که در دات آی آر آزاد بود را هم ثبت کنید. تا شخص ثالثی دیگر اجازه ثبت دامنه با اسم برند شما باشد.

 

مثال: MODIREIDEAL.IR ثبت شده. MODIREIDEAL.NET یا MODIREIDEAL.COM هم قابل ثبت مجدد از اشخاص دیگه نیست.

 

موفق باشید!