دکتر کسب و کار خود باشیم

 دکتر کسب و کار خود باشیم

سرفصل های دوره گوگل آنالیتیکس دکتر کسب و کار خود باشیم:

  • دکتر کسب و کار خود باشیم
  • تشخیص مهمتر از درمان
  • جلوگیری از بروز مشکل
  • راه حل مشکلات
  • راه اندازی Google Analytics و باید های اولیه
  • ایجاد اکانت و اتصال به وب سایت
  • اتصال وب سایت به اکانت آنالیتیکس  در پلت فرم های مختلف از جمله وردپرس
  • آشنایی با مفاهیم و بخش های مختلف
  • گزارشات متنوع در آنالیتیکس
  • انواع گزارش هایی که در آنالیتیکس میتوان گرفت
  • توضیح گزارشات مختلف
  • آنالیز نهایی مشکلات
  • آشنایی با هدف گذاری و Goal ها در آنالیتیکس
  • آشنایی با Goal و نحوه AB تست
  • نحوه ست کردن Goal
  • بررسی Goal ها و تعیین استراتژی تبلیغات

 

یکی از مهمترین موارد در راه اندازی کسب و کار اینترنتی اینه که  صاحب اون کسب و کار اطلاعات کاملی رو داشته باشه اگر اینطور نباشه طبیعتا یک جای کار با مشکلات شدیدی رو برو خواهد شد.

ممکنه شما صاحب یک کسب و کار باشی که به نظر خودتون میتونه خیلی بالاتر از جایگاهی که هست باشه و یا شاید تجربه راه اندازی یک کسب و کار موفق و یا ناموفق رو دارید.

و یا شاید اصلا به این دارید فکر میکنید که بیام و به عنوان یک کارشناس در کنار کسب و کار های دیگه قرار بگیرم و بهشون کمک کنم که کسب و کارشون رو رشد بدن.

اما چرا این عنوان که  دکتر کسب و کار خودمون باشیم ؟

من افراد زیادی رو میشناسم که بدون اینکه بدونن علت عدم رشد کسب و کار آنلاینشون چیه و چرا نمیتونن بهتر بفروشن! فقط در فکر هزینه کردن های کورکورانه بیشتر برای تبلیغات و … هستند .

طبیعتا همه ما دوست داریم که صاحب یک کسب و کار آنلاین پر رونق باشیم و روز به روز رشدش بدیم ، اما باید بدونیم این مسیر نیاز به یادگیری تخصص هایی داره.

شاید این کار ها رو به علت محرمانه بودن دیتا و اطلاعات سایتتون به هیچ کس نتونید بدید براتون انجام بده و بهترین شخصی که میتونه این کار رو انجام بده خود شما هستید .

یک نکته مهم در راه اندازی کسب و کار اینه که شما به عنوان صاحب یا پدر اون کسب و کار باید برای ارتقا کسب و کارتون روی دانش خودتون سرمایه گذاری کنید.

باید تمام موارد مورد نیاز رو یاد بگیرید که بتونید رشد کسب و کارتون رو مثل یک بچه بررسی کنید و ببینید آیا داره درست داره رشد میکنه یا نه !

شاید برای خیلی از صاحبین کسب و کار های آنلاین که بدون اطلاعات کافی وارد این حوزه شدن و صدها نمونه اش رو خودم تا به امروز دیدم.

اگر اطلاعاتی که در این کتاب وجود دارد رو در ابتدای فعالیتشون داشتند الان اون کسب و کارهایی رو که رها کردند هنوز بود و امروز داشت خیلی هم عالی کار میکرد .

پس دکتر کسب و کار خودتون باشید تا در وهله اول پیشگیری کنید از تمام اتفاقات بدی که ممکنه برای کسب و کارتون بیفته و در مرحله بعد اگر اتفاقی هم برای کسب و کارتون افتاد که رشد خودش رو از دست داد بتونید با یک بررسی علت رو پیدا کنید و خیلی سریع اونو رفع کنید .

۳ مورد اصلی اگر میخواهد دکتر کسب و کار خودت باشید:

 • در ابتدا باید بتونیم با دانش کامل پیشگیری بکنیم از مشکلاتی که میتونه برایکسب و کارمون پیش بیاد .
 • باید در صورت بروز مشکل بتونم خیلی سریع در کمترین زمان علت مشکل رو تشخیص بدم
 • بتونیم خیلی سریع راه های درمان رو بریم و مشکل رو کامل ریشه کن بکنیم

یک دکتر از روی سوالاتی که از مریض میپرسه و علائمی که اونو آنالیز میکنه مثل نتایج آزمایش و … تشخیص میده مشکل چیه؟

به نظر من تشخیص خیلی مهم چرا که اگر دکتری نتونه تشخیص درستی بده مریضش رو خیلی اذیت میکنه و نهایتا هم مشکل حل نمیشه !

شاید برای شما هم پیش آمده باشه من که تجربه بسیار بدی از این موضوع دارم که چون مربوط به کودکیم هست هیچ وقت فراموشش نمیکنم .

یادمه کلاس سوم ابتدایی بودم چند روز سردرد خیلی بدی داشتم و رفتیم دکتر و ایشون تشخیص دادن من سینوزیت دارم و باید ۱۵ تا آمپول چرک خشک کن تزریق کنم توی ۱۵ روز اون هم نوع تو رگی  و هر روز ۱ آمپول نوش جان کردم.

وقتی بعد از ۱۵ رفتیم پیششون نه تنها سردرد ها بهتر نشده بود بلکه بدتر هم شده بود یادمه معاینه کردن و باز هم متوجه نشدن مشکل چیه و بعد از چندروز که همون سر درد رو داشتم.

توی مدرسه برای معاینه چشم آمده بودن و متوجه شدن چشم های من ضعیفه و علت سردردم هم از همین بود و وقتی عینک زدم دیگه سرم درد نگرفت.

ببینید یک تشخیص ساده میتونست چقدر سودمند باشه، اما من آدم های زیادی رو دیدم که بدون آنالیز و اینکه اصلا بدونن مشکل کسب و کارشون چیه دارن تجویز میکنن یک مسیر جدید، یک کمپین تبلیغاتی جدید، یک مسیر جدید خوب به نظر شما نتیجه چیزی بهتر از تشخیص اون دکتر خواهد بود؟

گرافیک وب سایت رو عوض میکنیم، کانالهای تبلیغاتی رو بدون هیچ بررسی عوض میکنیم، بدون دانش کافی از وضعیت میریم سراغ تبلیغات AdWords و …

بدون اینکه اطلاعاتی در رابطه با علایق کاربران داشته باشیم محتوا جدید تولید میکنیم و محصولات جدید رو برای فروش قرار میدیم و ده ها مسیر اشتباه که شاید هر کدوممون بارها و بارها اونها رو طی کردیم .

اما برای انکه این اتفاقات توی کسب کارمون نیفته و تونیم از ابتدا درست تشخیص بدیم و درست پیشگیری کنم باید یک ابزار بسیار قدرتمند رو به نام گوگل آنالیتیکس رو کامل بدونم.

گوگل آنالیتیکس شبیه یه آزمایشگاه بسیار بزرگ ۲۴ ساعته است که به ما کمک میکنه ریز ترین اتفاق هایی که توی سایتمون میفته رو بررسی کنیم.

بر اساس اون مسیر رو ادامه بدیم ، درست مثل یک پزشک که از مریض میخواد براش یک سری آزمایش ها رو بیاره و با مطالعه یک سری اعداد و ارقام و یک سری نمودار میتونه متوجه بشه مشکل کجاست و تشخیصش بده و به بهترین نحو مشکل رو حل کنه .

ما هم قراره بتونیم از روی اعداد و ارقام و گراف های مختلف مشکلات نه تنها وب سایت و کسب و کار خودمون بلکه سایر کسب و کار ها رو که از ما کمک میخوان حل کنیم .

اما قبلش لازمه تا این علم رو به دست بیاریم که هر کدوم از این نمودارها و اعداد و ارقام نشون دهنده چه اطلاعاتی هستند !

اگر زمان کافی برای مطالعه این کتاب بذارید به راحتی میتونید متوجه بشید که هرکدوم از آمار ها چه معنایی داره و به سادگی متیونید از این ابزار بسیار قوی گوگل مثل یک حرفه ای استفاده کنید.

میخوام بدونم  وب سایتم دقیقا چه تعداد بازدید کننده داره

رنج سنی کاربران وب سایتم چند ساله و بیشتر چه بازه سنی به محتوا سایتم علاقه دارند ؟

جنسیت اغلب کاربران سایت من چیست ؟

بیشترین بازدید وب سایتم از کجاست ؟

بیشترین کاربران وب سایتم با چه ابزاری سایتم رو میبینن ؟

نرخ پرش وب سایتم چقدر است ؟

مسیری که کاربران در سایتم طی کردن رو میخوام بدونم .

کدوم یکی از کانال های تبلیغاتیم موثر تر بوده

کدام صفحات وب‌سایت من دارای بیشترین میزان محبوبیت هستند؟

چه تعداد از بازدیدکنندگان من تبدیل به مشتری می‌شوند؟

بازدیدکنندگان من در چه شهرها و کشورهایی زندگی می‌کنند؟

و ده ها گزارش سودمند دیگر

شما با داشتن این دانش هزینه های تبلیغات و مارکتینگ و گسترش کسب و کارتون رو کاهش میده و میتونید به گزارش هایی دسترسی داشته باشید که از هیچ منبع دیگه ای نمیتونید اون ها رو به این کیفیت بگیرید

راه اندازی Google Analytics و باید های اولیه

اگر صاحب وب سایت و یا وبلاگی هستید و یا به هر نحوی در دنیای کسب و کار های آنلاین فعالیت دارید باید تا به حال اسم گوگل آنالیتیکس یا گوگل آنالیتیکس یا چیزی مشابه آن را شنیده باشید.

ابزاری بسیار بسیار قوی و بی همتا که مهمتر از قدرتش رایگان بودن اون بسیار مهمه که شما به رایــگـان میتونید دقیقترین اطلاعات موجود در رابطه با وب سایتتون رو داشته باشید.

در کنار این مسئله ها چیزی که شاید نگرانی خیلی از صاحبان کسب و کار آنلاین در ایران باشد عدم تسلط به زبان انگلیسی است که باید بگم اطلا از این بابت نگران نباشید.

چرا که اینجا قصد دارم تا بهتون آموزش بدم چطور پرکاربردترین  گزارش ها رو از Google Analytics دریافت کنید .

شما با استفاده از Google Analytics میتونید آمار بسیار عالی از ترافیک ورودی وب سایت خود رو داشته باشید و یا رفتار کاربران وب سایت خودتون رو بررسی کنید و در صورت نیاز تغییرات لازم را در وب سایت خود ایجاد کنید.

انواع گزارش های گوگل آنالیتیکس

شاید برای شما هم سوال پیش بیاد که چرا من اینقدر تاکید دارم و ازتون میخوام هرطور شده در استفاده از این ابزار حرفه ای بشید جون این ابزار گزارشات بسیار کاملی رو بهتون میده که باعث میشه همونطور که در فصل قبل گفتم.

تمام نقاط ضعف وب سایتتون رو پیدا کنید و هزینه های به شدت کمتری رو برای دیجیتال مارکتینگ و یا سئو و … پرداخت کنید.

شاید بد نباشه که به تعدادی از این گزارش ها اشاره کنم :

 • تعداد کل بازدید های وب سایت از شروع راه اندازی و نصب Google Analytics
 • تعداد افراد آنلاین در وب سایت شما در لحظه
 • به طور میانگین کاربران چه زمانی در وب سایت میمونن
 • کاربران سایت من بیشتر با موبایل سایت منو میبینن یا کامپیوتر
 • چه تعداد از کاربران وب سایت من خانم و چه تعداد آقا هستند ؟
 • چه رنج سنی از کاربران بیشتر به وب سایت من علاقه مند هستند ؟
 • چه تعدادی از کاربران سایت من سریعا وب سایت رو میبندن ؟
 • بازخورد کمپین های تبلیغاتی من چگونه است ؟
 • دقیقا در یک روز و یک ساعت کدام کمپینم اثر گذار تر است ؟
 • هدف هایی که برای کمپین های تبلیغاتی خود در نظر گرفته ام چقدر اتفاق افتاده است ؟
 • و ده ها گزارش دیگر که هرکدام میتواند برای شما راهگشا باشد…

فکر میکنم با یه نگاه اجمالی به لیست گزارش های بالا به این نتیجه برسیم که در استفاده از Google Analytics نباید لحظه ای درنگ کرد.

شاید شما برای اولین بار است که دارید از گوگل آنالیتیکس استفاده میکنید و در ابتدا بخش ها و آمارهایی که آموزش میدم رو بهشون دسترسی نداشته باشید، گوگل برای اینکه زمانتون رو از دست ندید یک Demo Account در اختیار کاربران میذاره که بتونید همه بخش ها رو باهاش تست کنید و برای دسترسی به این اکانت demo account google analytics رو در گوگل سرچ کنید.

 

شروع کار با Google Analytics

اولین کاری که باید انجام بدیم اینه که بیایم و Google Analytics رو روی وب سایت خودمون فعال کنیم تا بتونیم ازش گزارش های مناسب رو بگیریم.

برای اینکار مثل هر ابزار دیگه ای از گوگل باید اول یک اکانت گوگل داشته باشیم تا بتونیم به رایگان از این ابزار استفاده کنیم.

بعد از ایجاد یک اکانت گوگل یا جیمیل که اکثرا هم اونو داریم باید برای شروع کار بریم به آدرس :

 https://analytics.google.com البته در نظر داشته باشید که اگر با تصویر زیر روبرو شدید علتش اینه که گوگل کاربران ایرانی رو برای استفاده از این ابزار در حال حاضر تحریم کرده و باید از یک فیلتر شکن و یا VPN استفاده کنید تا بتونید از این ابزار بدون هیچ مشکلی استفاده کنید.

وقتی برای اولین بار در وب سایت Google Analytics وارد میشویم با تصویری مشابه تصویر زیر روبرو میشیم که ازمون میخواد کار ثبت نا رو انجام بدیم.

بهمون نشون میده که خیلی ساده میتونیم با طی کردن ۳ مرحله وب سایت خودمون رو ثبت کنیم و با یک اختلاف ۲۴ ساعته به کلیه آمار وب سایت دسترسی داشته باشیم :

بعد از زدن دکمه Sign Up  یک فرم براتون باز میشه که باید که با پر کردن اطلاعات اولیه وب سایت خودتون یک مرحله پیش میرید.

فقط لازمه توی این مرحله دقت کنید، البته با کمی دقت متوجه میشید که میتونید از این ابزار فوق العاده برای بررسی و آنالیز اپ موبایل هم استفاده کنید !!!

در انتهای این فرم تعدادی تیک وجود دارد که همه رو بزنید و بر روی دکمه آبی رنگ Get Tracking ID کلیک کنید تا پنجره ای جدید باز شود.

تحت عنوان Terms of Service  یا شرایط و ضوابط استفاده باز شود و با تیک زدن این موارد و زدن گزینه I Agree میپذیرید شرایط و قوانین گوگل را زیر پا نخواهید گذاشت .

حالا یک مرحله جلوتر اومدیم و گوگل یک کد تحت عنوان Tracking Code در اختیار ما قرارداده است که فقط کافیه این کد رو با در بخش head قالب وب سایتتون قرار بدید.

حالا ممکنه وب سایت شما اختصاصی باشه یعنی خودتون یا شرکت طراحی سایت طراحی کرده باشید و یا از یکی از پلت فرم های آماده مثل وردپرس استفاده کرده باشید.

در هر حال با قراردادن این کد در وب سایت عملیات Track کردن وب سایت شما توسط گوگل شروع میشه  و با یک فاصله ۲۴ ساعته میتونید به تمام اون گزارش ها دسترسی داشته باشید

البته شما به صورت دستی هم به این کد دسترسی دارید، کافیه که در پنل گوگل آنالیتیکس وارد قسمت ادمین بشید و اون اکانتی که ساخته‌اید را انتخاب کنید.

وارد قسمت Property   بشید  و نام وب‌سایت خود را انتخاب کنید و در نهایت برای مشاهده کد، روی گزینه  Tracking Info کلیک کنید.

تعیین میزان دسترسی گوگل به اطلاعات

 

شما میتونید تعیین کنید که گوگل با استفاده از این کد تا چه حدی به محتوا و اطلاعات سایت شما دسترسی داشته باشه و چه مقدار میتونه از اونها استفاده کنه، بهترین حالت اینه که تمام تیک ها رو بزنید تا کامل ترین گزارش ها رو از گوگل آنالیتیکس بگیرید.

توی مرحله آخر این کار هم باید بررسی بکنیم ببینیم کد درست در وب سایت شما قرار گرفته یا که البته این قسمت جزی از مراحل اتصال وب سایت به گوگل آنالیتیکس نیست اما مرحله نسبتا مهمی هست.

باید بعد از طی کردن کل مراحل بالا توی گوگل کرم افزونه ای به نام  google tag assistant رو نصب میکنید (اگر با extension ها یا add-one های مرورگر ها کار کرده باشید میدونید که یک سری ابزار های کاربردی هستند).

  با نصب این ابزار یک آیکون کوچک در سمت راست بالای مرورگر شما به شکل  آیکونی که در تصویر زیر میبینید ظاهر میشود؛ وقتی وارد هر صفحه که میشوید با کلیک روی این گزینه، متوجه میشید که در این صفحه یا وب سایت چه کدهایی از چه سرویس هایی قرار دارند.

اگر کد شما درست کار بکنه در این قسمت به شما نمایش میده ، بهتره که برای تست توی چند تا از صفحات وب سایتتون این بررسی رو انجام بدید تا مطمئن بشید کدتون داره  درست کار میکنه.

آموزش قرار دادن کد گوگل آنالیتیکس  در وردپرس

تعداد زیادی از وب سایت ها با وردپرس راه اندازی میشن و اگر وب سایت شما هم با این سیستم راهاندازی شده اینجا یاد میگیرید چطور گوگل آنالیتیکس رو به وردپرس خودتون متصل کنید ، در وردپرس شما به ۲ روز میتونید این کار رو انجام بدید:

روش اول: کد را به صورت دستی قرار دهید

توی این روش که شبیه روش قبل هست باید کد آنالیتیکس رو توی فایلی به نام header.php سایتتون قرار بدید که میتونید توی هاستتون این فایل رو پیدا کنید و خیلی ساده کد رو داخل این صفحه قرار بدید.

روش دوم: افزودن کد با کمک افزونه

همونطور که میدونید وردپرس برای هر کاری یک افزونه داره اینجا هم شما میتونید افزونه Insert Headers and Footer رو نصب کنید و به کمک اون کد آنالیتیکس رو در سایت درج کنید ، این روش نسبت به روش قبلی ساده تر هست ولی من روش اول رو ترجیح میدم .

 خوب حالا دیگه گوگل آنالیتیکس روی وب سایت شما نصب شده و از اینجا به بعد باید با بخش های مختلف و انواع گزارش ها آشنا شوید و ببینید چطور میتونیم از این گزارش ها استفاده کنیم .

گزارشات متنوع در آنالیتیکس

صفحۀ خانه Home

شما با ورود به حساب کاربری خود در گوگل آنالیز به صفحه اصلی هدایت خواهید شد. در این صفحه لیستی از وب‌سایت‌هایی را می‌بینید که به حساب خود متصل کرده‌اید.

این لیست همچنین یک سری اطلاعات و آمار کلی را در مورد این وب‌سایت‌ها به شما می‌دهد که شامل تعداد دوره‌ها (Sessions)، میانگین زمان دوره‌ها (Avg. Session Duration)، نرخ پرش (Bounce Rate) و نرخ تبدیل برای اهداف (Goal Conversion Rate) می‌شود.

 شما در این صفحه می‌توانید در بین دامنه‌ها و برنامه‌های گوشی خود جستجو کنید و در صورت لزوم، دامنه‌ها و برنامه‌های مهم را ستاره‌دار کنید تا دسترسی به آنها راحت‌تر شود.

البته به یک نکته مهم توجه کنید میتونه این چیدمان تغییر کنه پس اگر شما روی وب سایتی داردید کارمیکنید که کسی دیگه قبلا روی سئو اون کار کرده و حالا دسترسی گوگل آنالیتیکس رو در اختیار شما قرار دان نترسید    هیچ مشکلی نیست و همه چیز تحت کنترله !

توی این صفحه به گزارش های کاملی دسترسی دارید و میتویند در یک نگاه خیلی چیزها رو متوجه بشید.

که البته اگر کاملتر راجع به آنالیتیکس بدونیم میتونیم از این گزارشات خیلی بهتر استفاده کنیم .

به طور مثال یه نگاه به این تصویر بندازید  :

 

کلی داره باهامون حرف میزنه و خیلی طلاعات کاربردی رو بهمون میده البته من فارغ از اینکه کدوم از این مطالب رو میدونید یا نمیدونید سعی میکنم توضیحات مناسبی رو بهتون بدم.

اگر اولین بار هم هست دارید با این ابزار کار میکنید متوجه بشید که چقدر میتونه واسه کسب و کارتون سودمند باشه.

کاربران

اولین مفهوم  Users هست که  نشون میده چه تعداد کاربر وارد سایت شما شده و یک عدد به رنگ سبز یا قرمز با یک فلش روبه بالا یا پایین هم کنارش هست که مشخض میکنه توی بازه مشابه قبلی وب سایت شما پیشرفت داشته یا افت کرده .

حالا بازه منظورم چیه ؟ به سمت چپ پایین صفحه نگاه کنید نوشته شده Last 7 days که مشخص میکنه این آمار برای بازه ۷ روز گذشته هست و شما میتونید این بازه رو تغییر بدید.

 Sessionها

دومین مفهوم Session هست که معمولا در همه شرایط تعدادش از کاربرانی که سایت شما رو دیدن ، Session  به مدت زمانی گفته می‌شود که کاربر به صورت فعال  داره در وب سایت  یا اپ موبایل ما فعالیت میکنه.

یعنی اگر اینطوری بگم فکر میکنم بهتر براتون جا میفته ، فرض کنید من وب سایت academyit.net رو باز کردم  و دارم توش میچرخم حالا توی یه تب دیگه یه وب سایت دیگه باز میکنم و شاید تا زمان طولانی به سایت  اول که آکادمی آی تی  بود سر نزنم.

اگر این زمان بیش از ۳۰ دقیه باشه  اون Session قبلی من منقضی یا Expire  میشه و اگر دوباره بیام به سایت  academyit.net  سربزنم یه Session جدید برام تشکیل میشه اما من همون کاربر قبلی هستم پس تعداد  User ها افزایش پیدا نمیکنه اما تعداد Session  ها چرا  یه دونه بهشون اضافه میشه.

Bounce Rate

مفهوم سوم Bounce Rate هست  این درصد نشون میده چه کاربرانی هیچ ارتباطی با وب سایت شما برقرار نکردن و تا سایت شمارو باز کردن بدون اینکه چزرخی توی  سایت شما بزنن سایت رو بستن.

خب طبیعتا ما باید همه کاری انجام بدیم که کاربر بیشتر توی وب سایت ما بمونه و درصد Bounce Rate یا نرخ پرش سایت ما بیاد پایین که توی دوره سئو به طور کامل راجع بع این موضوع صحبت خواهیم کرد.

منبع: سایت آکادمی آی تی

موفق باشید!

 

× سوالی دارید؟