علم بیان

در ادامه مبحث فن بیان باید به موضوع علم بیان اشاره کرد. علم بیان یعنی چه بگوئیم؟ گاهی بعضی ها ساعت ها حرف میزنند اما سودی ندارد سودی ندارد اما برخی دیگر با دو کلمه صحبت کردن هم منطور دقیق خودشان را بیان میکنند و هم مخاطب شان را متحول میکنند. چرا؟ چون میدانند چه بگویند.

 

مبحث علم بیان

جمله ای که یک سخنران یا کسی که میخواهد در جمعی صحبت کند،میگوید بسیار مهم است. مثل اینکه به جای اینکه بگوئیم خدایا مشکل بزرگی دارم بهتر است گفته شود ای مشکل ،خدای بزرگی دارم.

 

ما باید خودمان را به ذهن مخاطبانمان نزدیک کنیم.باید بر مفهوم تسلط کامل پیدا کنیم آنگاه کلمات به ذهن می آیند و بر زبانمان جاری میشوند.

از این رو باید بدانیم که ما نباید متن سخنرانی را به جز آغاز و پایانش حفظ کنیم.ما باید به دنبال ریز معناها باشید.

 

تک تک حرفهایی که میزنیم در جان دیگران نفوذ خواهد کرد.پس باید بدانید که در برابر سخن هایمان مسئولیم از این رو باید دانست که چه میگوئیم.از طرف دیگر نوع بیان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

حکایتی را برایتان میگویم. روزی پادشاهی خواب دید که تمام دندان هایش افتاده است.از افراد زیادی خواست که خوابش را تعبیر کنند.

همه کسانی که آمدند میگفتند تعبیرش این است که شما همه فامیل و عزیزان خود را از دست میدهید و پادشاه هم که ازحرف های آنها ناراحت و عصبانی شده بود،

 

دستور داد تمام آنها را گردن بزنند اما در میان این افراد کسی پیدا شد که بسیار زیرک و سخن ور بود و به پادشاه گفت که خواب تان خیراست و تعبیرش این است که عمر شما طولانی تر از بقیه خواهد بود و پادشاه دستور داد تا سر تا پای آن فرد را طلا بگیرند.

 

نکته اینجاست که فرد زیرک هم مفهوم کلامش عین بقیه بود اما علم بیان را میدانست و به بهترین نحو آن را بازگو کرد.

از جملات خاص استفاده کنید

سعی کنید در سخنرانی های خود خیلی عامیانه صحبت نکنید.از تعابیر قدرتمند استفاده کنید.گاهی نیم ساعت صحبت کردن موثر تر از دوساعت هست.مخصوصا در برخی مشاغل مثل بازاریابی نباید موضوع را کش داد و طولانی کرد که مشتری خسته شود.

 

سعی کنید عمق مطلب و ویژگیهای محصولتان را سریع بگویید.هرچه خلاصه تر و مفیدتر باشد ،بهتر نتیجه خواهید گرفت.

 

از جملات موجز استفاده کنید

سعی کنید یکی دو جمله بگویید که ذهن مخاطبتان را درگیر کنید.این دو جمله میتواند یک سخن از بزرگان باشد یا دوبیت شعر.

برای مثال در همایش مدیریت زمان ،سخنران در ابتدای همایش گفت “هر شب ،شب قدر است اگر ،قدر بدانیم” و مفهوم و مقصود خود را از همایش در همان ابتدا در آن جمله بیان کرد و باعث جذتبیت برای مخاطب شد.

 

 

استفاده از آرایه های ادبی

آرایه های ادبی بسیار در نفوذ بیشتر کلماتتان تاثیر دارد.سعی کنی از ایهام،کنایه و تشبیه به بهترین نحو استفاده کنید.

 

استفاده از واژهای عینی (یعنی واژه هایی که شکل دارند مثل درخت ، میزو ..) و واژهای انتزاعی (یعنی شکل واقعی ندارند مانند محبت ،عشق ،صداقت و..).سعی کنید از کلمات عینی برای تشبیه مسائل انتزاعی استفاده کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× سوالی دارید؟