عواملی تحت تاثیر بازاریابان حرفه ای

عواملی تحت تاثیر بازاریابان حرفه ای

در بازاریابی، بازاریابان حرفه ای  به عنوان عضو فعال و مهمی هستند که هم میتوانند تاثیرگذار باشند و هم میتوانند از محیط تاثیر بپذیرند. عوامل مختلفی بر روی بازاریابان تاثیر می گذارد.

از جمله:

عوامل اجتماعی و فرهنگی

عوامل سیاسی

قانونی و اقتصادی

عوامل تکنولوژیک

عوامل رقابتی

 

۱. تاثیر عوامل اجتماعی و فرهنگی بر بازاریابان حرفه ای

 

عوامل اجتماعی و فرهنگی انواع مختلفی دارد که هرکدام به نحوی بر فعالیتهای بازاریابان تاثیر میگذارد. مانند عوامل مربوط به جمعیت، زبان، دین و مذهب، آداب و رسوم و سبک زندگی و …

 

 

فرهنگ مردم در تاثیر بازاریابان حرفه ای

فرهنگ، مهمتربن عنصر تعیین کننده خواسته ها و رفتارهای هر فرد است.مردم در هر کشور با توجه به فرهنگ آن کشور در مصرف و انتخاب محصولات، الگوهای مختلفی دارند.گاهی بازاریابان در سطح جهانی یا کشوری کار میکنند و دراینجا است که زبان و سبک زندگی و فرهنگ افراد بسیار مهم میشود و بازاریابان با شناخت هرچه بهتر این عوامل میتوانند محصول متناسب با افراد در کشورهای و فرهنگ های مختلف را ارائه دهند.

از بسته بندی و برچسب روی آن گرفته تا کیفیت، خدمات، مکان و زمان خرید، قیمت و تبلیغات، همگی تحت تاثیر فرهنگ جوامع و افراد است که باید به دقت مورد ملاحظه، مطالعه و بررسی قرار گیرد.

 

سطح سواد

میزان سواد با نحوه عرضه و معرفی محصولات در بازار ارتباط دارد. برای جامعه ای که درآن بی سوادی زیاد است و مردم کمتر به مطالعه میپردازند، ارائه تبلیغات در نشریه ها خیلی موفق نخواهد بود.

سواد افراد در انتخاب محصول و شیوه کاربرد و نگهداری آن نیز نقش دارد و در اینجا است که باید به محصولتان توجه کنید و بازار هدفتان را بسنجید که نیازی به سواد مشتریان دارد یا خیر. بازاریابان  با بررسی این موارد،  بهترین محصول را در هر منطقه خاص تبلیغ میکنند و ارائه میدهند.

 

دین و مذهب در تاثیر بازاریابان حرفه ای

دین و مذهب مانند زبان نقش اساسی در بازاریابی دارد. برای مثال در نظام ارزشی اسلام محصولات و خدماتی با عناوین حرام، مستحب و مکروه مطرح است که باعث میشود مشتریات از خرید آنها ممانعت کنند.برای مثال بازاریابی در داخل کشور اسلامی تبلیغ خوردن گوشت خوک را بکند!هم وقت و هزینه خود را صرف کرده است و هم به نتیجه نخواهد رسید.این درحالی است که خیلی راحت با درنظر گرفتن مذهب آن کشور ،بازاریابان نیتوانند به نتایج بهتری برسند.

گاهی دین مشترک با مذاهب متفاوت نیز تفاوتهایی در رفتار خرید به وجود می آورد.نمونه این رفتار را نی توان در مزان خرید و فعالیت بازارهای ایران و امارت متحده عربی در ماه مبارک رمضان یافت.

دین و مذهب در تاثیر بازاریابان حرفه ای

 

۲. تاثیر عوامل سیاسی، قانونی و اقتصادی بر بازاریابان حرفه ای

سیاست ها و تصمیم گیریهای دولت در امور سیاسی، قانونی، اقتصادی و مالی نقش تعیین کننده ای در هر بازار دارد. تورم اثر بسیار زیادی برنوع و شیوه خرید و فروش دارد.

تغییر قیمت ارز دگرگونیهای بسیاری به وجود می آورد. قطع با ادامه رابطه سیاسی با کشورها در عرضه و تقاضا تاثیر می گذارد.این گونه عوامل تاثیر زیادی بر کار بازاریابان  دارد.

دولت به عنوان قدرت حاکمه، در اغلب بازارها نقش حساسی دارد. اصولا در بازاریابی سه عامل دولت، مشتریان و رقبا جز عوامل اساسی محیطی هستند که باید به طور دائم مورد بررسی قرار بگیرند. مالیاتها، عوارض، سهمیه بندیها، تحریم ها نمونه ای ا عوامل محیطی و غیر قابل کنترل هستند.

تاثیر بازاریابان حرفه ای
تاثیر بازاریابان حرفه ای

۳. تاثیر عوامل تکنولوژیک بر  بازاریابان حرفه ای

امروزه پیشرفت تکنولوژی یک واقعیت پذیرفته شده است که در زندگی همه افراد،سازمانها و جوامع تاثیر میگذارد. هر روز دستاوردی تازه و پدیده ای جدید ظهور میکند.

تکنولوژی چند نقش عمده دارد که عبارت است از:

modireidealجانشین ساختن محصولات و مواد جدید به جای محصولات قدیمی

modireidealصرفه جویی در میزان مصرف مواد

modireidealخودگردانی یا کم نیازی به نیروی انسانی

modireidealکوتاه شدن عمر محصولات و نوآوری مداوم

با توجه به این ویژگی ها، تکنولوژی اسب سرکشی است که باید آن را شناخت و با آن به درستی برخورد کرد.
بازاریابان باید ضمن پیگیری وشناخت روند و گرایشهای تکنولوژی، تلاش کنند تا آن را به درستی مورد بهره برداری قرار دهند.

انطباق پذیری و انعطاف پذیری بازاریابان در مواجه با تکنولوژی بسیار مهم است.

 

 

موفق باشید!

منبع: مدیر ایده آل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× سوالی دارید؟