عوامل موثر بر رضایت شغلی

رضایت شغلی ، چیزی است که وقتی معیار انتخاب شغلمان فقط می‌شود کسب درآمد و دیگر به چیزی غیر از آن فکر نمی کنیم، به آن دست نمی‌یابیم و همین نداشتن رضایت شغلی ، منجر به بسیاری از افسردگی ها و حال خوب نداشتن ها در زندگی می‌شود. خیلی عجیب است که وقتی قرار است بیشتر عمرمان را درگیر یک کار و شغلی باشیم، چرا نباید به آن علاقه مند باشیم و با عشق انجامش دهیم؟

راه های افزایش رضایت شغلی

حالا که مزایا و معایب افزایش رضایت شغلی را دانستیم، فکر می‌کنم بهترین زمان باشد برای این که راه های افزایش رضایت شغلی را بیان کنیم. پس در ادامه با ما باشید تا بتوانید میزان رضایت خودتان از شغلتان را به حداکثر برسانید.

۱٫ برای خودتان هدف تعیین کنید

از خودتان بپرسید که در چه زمینه و حرفه‌ای می‌توانید، مفید باشید. این مسئله روزه به روز اهمیت بیشتری در زندگی روزانه ما پیدا کرده است.
اینکه حرفه ما با اهداف ما همخوانی داشته باشند بر میزان درآمد و موقعیت شغلی مقدم است. بسیار اهمیت دارد که کاری که انجام می‌دهیم برای ما لذت بخش باشد و فقط در این صورت است که ما می‌توانیم در حرفه خود موفق باشیم.
بنابراین ضروری است که موقعیت کاری اکنون شما با ارزش‌های شما سازگار باشد. اگر شغلتان این شرایط ندارد، چه کاری برای سازگار کردن آن با خواسته‌هایتان می‌توانید انجام دهید؟ همیشه راهی برای تغییر اوضاع وجود دارد، حتی اگر به معنای تغییر شغل و زمینه کاری شما باشد.

 

۲٫ به خوبی های شغلتان بیندیشید

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانیم برای افزایش رضایت شغلی انجام دهیم، این است که به مزایای آن فکر کنیم. یعنی ببینیم که شغلمان نسبت به سایر شغل ها چه برتری دارد؟ اگر آن را عوض کنیم، بازهم درآمد شغل فعلیمان را خواهیم داشت؟ میزان درجه آسانی آن نسبت به سایر شغل ها چقدر است؟ اگر این شغل را نداشتم چگونه زندگی خود و خانواده ام را پیش می‌بردم؟ و…

از این دست سوالات از خودتان بپرسید و خوبی های شغلتان را با خود مرور کنید. شک نکنید که این کار احساس شما را نسبت به شغلتان بسیار بهتر و رضایتتان را به شدت افزایش خواهد داد.

 

۳٫ تلاش برای ارتقاء درجه شغلی

دقت کردید وقتی برای رسیدن به هدفی که از ته قلب آن را دوست دارید و می‌خواهید به آن برسید تلاش می‌کنید، چه انرژی و شور و شوق بالایی دارید؟ تمام وقت و زمان خود را می‌گذارید و تمام تلاش خود را به کار می‌گیرید تا بتوانید به آن هدف برسید. درست است؟

 

۴٫ دور شدن از احساسات منفی

تا می‌توانید باید از احساست منفی دور و برتان دوری کنید. یعنی نگذارید با بیان بعضی حرف ها، یا با فکر کردن به نکان منفی مانند بی عدالتی، غیر مفید بودن، مقایسه خودتان با دیگران و… حال خوبتان خراب شود..

این احساسات منفی نه تنها ما را به جایی نخواهند رساند، بلکه حالمان را بدتر و بدتر هم خواهند کرد. پس حتماً از همه اتفاقات منفی دور باشید.

۵٫ از بین بردن استرس

از بین بردن استرس کارمندان در کار از عوامل مهمی است که باعث افزایش رضایت شغلی می شود چون استرس باعث اختلال در کار می شود.
سعی کنید فضای کاری مثبت، رو به پیشرفت و فعال باشد چون کسلی و خستگی باعث کاهش رضایت کارمندان می شود.

رضایت شغلی

 

آیا انتخاب شغل شما اشتباه بوده است؟

اکنون به هر دلیلی، مانند انتخاب رشته نادرست، گرفتن مشاوره اشتباه، الگو قرار دادن افراد نامناسب، انتخاب از سر رفع تکلیف! یا دلایل دیگر، ممکن است در شغل اشتباهی باشید.
شاید شغلی که در حال حاضر به آن مشغولید، علاقه چند سال پیش شما باشد! شاید بدون هیچ دلیل خاصی شغل خود را انتخاب کرده‌اید؛ شاید دیدتان به زندگی تغییر کرده باشد! بله،‌ تمام این موارد می‌توانند دربحث انتخاب شغل اشتباه، نقش داشته باشند.

۱٫ یکی دیگر از نشانه‌های انتخاب نادرست شغل، توقف شغلی است!

اگر احساس می‌کنید متوقف شده‌اید و هیچ رشدی در کارتان ندارید، اگر تمام اوقات احساس حوصله‌سررفتگی دارید!
اگر پیشرفت شغلی‌ای را برای خود متصور نیستید، همین الان بنشینید و به انتخاب یک شغل مناسب برای خود بیاندیشید! احساس رشد شغلی و اشتیاق به انجام کار، یکی از مهم‌ترین نشانه‌های لذت بردن از شغل است. اگر این نشانه را ندارید، به فکر چاره باشید و شغلی مناسب برای خود دست و پا کنید!

 

۲٫ کارتان را تمام و کمال انجام نمی‌دهید!

ممکن است در بخش‌هایی از کارتان عالی نباشید اما اگر به هر دلیلی از سر و ته کار خود می‌زنید و آن را کامل انجام نمی‌دهید یعنی باید فکری به حال شغل خود بکنید. این طبیعی است که بخش‌هایی از کارتان را دوست نداشته باشید، اما اگر این بخش‌ها خیلی زیاد هستند و باعث می‌شوند از بودن در شغل‌تان لذت نبرید، چراغ قرمز هشدار شغلی شما، دوباره روشن شده‌است و باید حواس‌تان به این آلارم و انتخاب نادرست شغل باشد.

 

۳٫ رشته تحصیلی موردعلاقه‌تان شبیه به کارتان نیست!

اگر در دانشگاه عاشق رشته خود بودید و همچنان مطالعات‌تان در همان زمینه است، اگر همچنان فقط دوست دارید درس بخوانید، بهتر است شغل تدریس را انتخاب کنید و تمام آن دروسی که مورد علاقه‌تان است را به دیگران آموزش دهید. بسیاری از افراد این اشتباه را مرتکب می‌شوند و فکر می‌کنند حتما باید مهارت‌های جدیدی کسب کنند تا بتوانند شغل مناسب خود را انتخاب کنند؛ اما در بیشتر مواقع تدریس برای این افراد مناسب‌ترین شغل است.

دیدگاهتان را بنویسید

× سوالی دارید؟