مهارت های فن بیان

امروزه بسیاری از افراد اطلاعات بالا،خوب و مفیدی دارند اما انسان های موفقی نیستند چون راه انتقال آن را به دیگران نمیدانند و مهارت آن را ندارند.

 

ممکن است برای خیلی ها پیش آمده باشد که مدتها بر روی پایان نامه خود کار میکنند اما چون مهارت های فن بیان را نمیدانند، نمیتوانند آن را به خوبی ارائه دهند یا ممکنه در جمعی از اقوام باشیم و نتوانیم منظور خود را پیرامون یک موضوع به دیگران برسانیم.

 

این ها بسیار ناراحت کننده است اما بهتر است با فراگرفتن مهارت فن بیان برای همیشه از شر این احساس ترس و اضطراب در هنگام سخن گفتن در جمع و این ناتوانی خلاص شویم.

سخنرانی و صحبت های ما باید با نفوذ و موثر باشد.یعنی بتوانیم در کمترین زمان ،بیشترین بازده و بیشترین تاثیر را داشته باشیم. فن بیان ریشه در ارتباط موثر دارد و با تسلط بر کلام خود میتوانید:

۱٫بر اصطراب و استرس خود غلبه کنید.
۲٫یاد بگیرید که چه بگویید.
۳٫یاد بگیرید چطور بگوئیم.
۴٫آغاز و پایان صحبت و سخنرانیمان را چگونه شروع کنیم و به پایان برسانیم.
۵٫استقاده از زبان بدن بسیار مهم است.
۶٫استفاده از تکنیک های شوخ طبعی

ما از طریق ارتباط برقرار کردن با دیگران میتوانیم منظور خود را به آنها برسانیم.
ارتباطات به دو دسته تقسیم میشوند: ارتباطات کلامی مانند سخنرانی ها،همایشها،صحبت کردن و …ارتباطات غیر کلامی مانند زبان بدن ،زبان اشیا و تشخص به این معنی که هر کسی سبکی برای صحبت کردن و ارتباط برقرار کردن با دیگران دارد.

غلبه بر استرس و اضطراب مهمترین بحث در فن بیان است.دلیل اصلی ترس از صحبت کردن تنها یک چیزاست آنهم ترس از قضاوت و ارزیابی دیگران است که راه کارهایی دارد:

۱٫ افزایش مهارت

افزایش مهارت به این معنا است که ما باید در هر زمینه ای که از انجام آن دچار استرس میشویم ،آموزش کامل ببینیم و دانش و تجربه خودمان را در آن حیطه افزایش دهیم تا هنگام مواجهه با آن دچار تشویش و نگرانی نشویم.به طور مثال با یاذگیری فن بیان میتوانیم با اعتماد به نفس بیشتری سخنرانی کنیم.

 

 

۲٫ تغییر نگرش نسبت به مقوله اضطراب

بعضی صفات و حالات بود و نبودشان مهم نیست .مهم این است که چطور با آنها برخورد کنیم .برای مثال استرس اول سخنرانی .قطعا استرس وجود دارد ولی باید کنترلش کنیم.نباید خیلی مهم و بزرگ ببینیمش که توانیم کنار بیاییم.

 

۳٫ اقدام در هر زمینه ای که در آن استرس داریم

انجام و اقدام و خود را مواجه ساختن با هر چیزی که با آن دچار استرس میشوید . مشکلتان را حل خواهد کرد.در واقع باید به ترس هایمان نزدیک شویم و به آنها غلبه کنیم.

همان طور که وقتی میخواهیم آتشی را خاموش کنیم باید ابتدا به آن نزدیک شد.برای مثال سعی کنید در ایتدا از جمع های دوستانه و کوچک شروع کنید و فن بیان خود را تقویت کنید.

 

۴٫صبور بودن

در تمام مسیر زندگی تان سعی کنید به اهدافتان برسید. اما استرس را از خود دور کنید و این را بدانید که مهمترین چیز استفاده از لحظات است.عقب نشینی نکنید. رسیدن یا نرسیدن مهم نیست. مهم از دست ندادن لحظات است.

 

۵٫سعی کنید اضطراب رابه هیجان تبدیل کنید.

بسیاری از حالات بین فردی که استرس دارد و فردی که هیجان زده است، مشترک هستند. به طور مثال هردو فرد ممکنه عرق کنند، لرزش دست و صورت برافروخته وغیره اما نکته اینجاست که فردی که مصطرب است میتواند بگوید من هیجان زده هستم و این گونه حتی اگر به صورت نمادین هم که باشد .کمی میتواند به خود کمک کند.

 

۶٫نقش های فعال در جمعیت بگیرید.

ما باید سعی کنیم هر جایی که شلوغ است سعی کنیم مسیولیتی بر عهده بگیریم.و تعامل مان را با افراد بیشتر کنیم.تا استرسمان کمتر شود.

 

۷٫ ارتباط چشمی با مخاطبین

بر ای تقویت فن بیان مهمترین چیز،ارتباط برقرار کردن با مخاطب است.زمانیکه سخنرانی دارید یا در جمعی صحبت میکنید،سعی کنید با حضار و مخاطبینتون رابطه چشمی برقرار کنید اینکار باعث میشود هم استرستان کمتر شود و هم تمرکز بیشتری داشته باشید.

چه فکر کنید موفق میشوید
و چه فکر کنید موفق نمیشویددر هر صورت حق باشماست!