مزایا و نکات کسب و کار خانگی

کسب و کار خانگی رؤیایی با مزایای فوق ‌العاده‌ است. در این رویا مزایایی مانند عدم نیاز به حضور فیزیکی در محل کار یا پوشیدن لباس رسمی، رنگ واقعیت به خود می‌گیرد. بنابراین تعجبی ندارد که افراد زیادی تمایل داشته باشند، به جای حضور در محیط کار، از خانه، کارهایشان را انجام دهند.
اما از طرفی، این مهم است که مرز هایی برای انجام کار و زندگی معمولی در خانه قائل شویم، تا روالِ کاری منظم و قابل قبولی ایجاد کنیم و همیشه باانگیزه باشیم.

مزایای کسب و کارهای خانگی

 

  • ساعت کاری دست خودتان است می توانید یک صبحانه مفصل میل کنید.
  • در کنار خانواده و دوستان خود هستید.
  • دچار کمر درد و پا درد ناشی از ایستادن و زیاد نشستن روی صندلی نمی شوید.
  • در هزینه راه و انرژی تان صرفه جویی می شود و خبری از ترافیک نیست.
  • نیاز به مجوز ندارید ریسک کار کمتر است.
  • در این نوع از کسب و کار شما آزادی عمل و استقلال بیشتری خواهید داشت.
  • زمانی که شما اقدام به راه اندازی کسب و کار های خانگی می کنید، می توانید وقت بیشتری را در کنار خانواده خود صرف کنید و به دلیل ساعات کاری انعطاف پذیر دراین نوع از کسب و کار شما احساس راحتی بیشتری خواهید کرد.
  • افرادی که دچار معلولیت یا محدودیت های جسمی هستند می توانند از کسب و کارهای خانگی استفاده کنند.
  • راه اندازی یک کسب و کارهای خانگی نسبت به کسب و کارهای دیگر نیاز به سرمایه اولیه کمتری خواهد داشت.

 

 

نکاتی برای کسانی که می‌خواهند کسب و کار خانگی داشته‌ باشند

 

۱٫ انتخاب قسمتی از خانه به عنوان محل انجام کار

اگر شما اتاق کار یا حتی میز کوچکی مخصوصِ کار دارید، حتما آن را فقط برای همین کار در نظر بگیرید. در این‌ صورت، راحت‌ تر میتوانید کار کنید و در پایان روزِ کاری، بدون اینکه کار و زندگی شخصی تان با هم تداخل پیدا کند، کار را تمام کنید. مکانی را انتخاب کنید که از هیاهو به دور باشد، حتی میتوانید گوشه ‌ای از پارکینگ یا زیرزمین را به عنوان دفترِ کار انتخاب کنید.

 

۲٫ در ساعت‌های مشخصی کار کنید

‏با اینکه کسی نیست شما را دائم چک کند اما بهتر است ساعات مشخصی را برای کار کردن خود تعیین کنید که تا پایان روز بتوانید هم به امور شخصی و هم به کارهایی که برعهده گرفته اید،برسید.

۳٫ فعالیت ‌های کاری را به طور منظم ثبت کنید

شما جایی کار می‌کنید که اغلبِ اوقات رئیس و همکاران ‌تان را نمی‌بینید، بنابراین مهم است که حضورِ خود را به طور منظم ثبت کنید. برای تأیید دریافتِ رسیدها، ایمیل ارسال کنید، با همکارتان برای هماهنگی در پروژه تماس بگیرید و اعلام کنید در طول روزِ کاری در دسترس هستید تا در صورت نیاز با شما در تماس باشند.

 

۴٫ تایمهای کاری را تغییر ندهید

در برابر وسوسه‌ی بیشتر کار کردن یا گرفتن پروژه‌های بزرگ‌تر در ساعت‌هایی که در خانه کار می‌کنید، مقاومت کنید و به جدول زمان‌بندیِ همیشگی‌، وفادار بمانید.

 

۵٫ ساعت ‌های ترک کار را به حداقل کاهش دهید

شاید بخواهید برای سبُک کردن برنامه ‌ها در آخر هفته، ساعت ‌هایی را در طی روز از محل کار خارج شوید،‌ اما دیگر از شهر خارج نشوید. ممکن است در حین ساعت‌های کاری، ایمیل یا تماسِ پیش‌بینی نشده ‌ای داشته باشید و یا وضعیتی پیش بیاید که مجبور شوید فورا در محل کارتان حاضر شوید.

 

۶٫ روال عادی زندگی‌تان را حفظ کنید

کارهای معمول روزانه مانند صرف صبحانه، خرید یا شام خوردن را کنار نگذارید. هر کاری را سر جایِ خودش نگه دارید، درست مانند زمانی که به محل کار خود می‌ رفتید، اینطوری خیلی زود از کار کردن در منزل خسته و عصبی نمیشوید.

۷٫ مانند حرفه ای ها عمل کنید

ساعت‌هایی را روی کار خود تمرکز داشته است. توانایی ایجاد ارتباطات گوناگون را در خود تقویت کنید. سعی کنید تعهد شخصی عمیقی به پیشرفت و بهبود مهارت‌های خود داشته باشید.
تلاش کنید خوش قول باشید و مدیریت زمان داشته باشید بگونه ای زمانتان را در خانه تنظیم کنید که کارتان به تعویق نیافتد. افراد حرفه‌ای ویژگی‌هایی مانند صداقت و اخلاق مداری از خود نشان می‌دهند. آنها به قول‌شان عمل می‌کنند و به همین دلیل قابل اعتماد هستند.

افراد حرفه‌ای خود را مسئول تفکرات و سخنان و اقدامات خودشان می‌دانند؛ به ویژه اگر دچار اشتباه شده باشند. این مسئولیت پذیری شخصی، پیوند نزدیکی با صداقت و راستی دارد و عنصری حیاتی در حرفه‌ای‌گری است. نگذارید دانش و مهارت‌هایتان منسوخ شوند. نسبت به یادگیری مهارت‌‌های جدید حساس باشید و در حرفه خود به‌روز بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.