بازاریابی پنهان به سبک کلاغ ها

بازاریابی پنهان شاخه ای دیگر از بازاریابی است، یکی از رایج ترین استراتژی های دنیای تبلیغات بوده که به وسیله آن آگاهی رسانی گسترده ای انجام می شود. این بازاریابی در برخی مواقع سرمایه کمی نیاز دارد اما به خاطر خلاقیتی که در آن به کار می رود، فروش و ارزش محصول را به طور غیرمستقیم افزایش می دهد.

 

بازاریابی پنهان به سبک کلاغ ها

روش های متفاوتی برای ارائه این گونه بازاریابی ها وجود دارد که به طور معمول از فیلم های سینمایی یا افراد مشهور استفاده می کنند.

در تکنیک بازاریابی مخفی، متخصصان قصد دارند خیلی نامحسوس محصول یا خدماتی را در بین مردم ترویج دهند و ذهن مخاطب را به سمتی که دوست دارند و به نفعشان است هدایت کنند.
در سال ۲۰۰۲، سونی یکی از اولین شرکت هایی بود که تلفن همراه با دوربین دیجیتال را وارد بازار کرد.

اما برای بازاریابی آن شک داشت که از کدام روش، برای جذب بیشتر مشتری استفاده کند. در نتیجه به جای استفاده از مجلات و رسانه های دسته جمعی از راهی جدید و نو به نام بازاریابی پنهان بهره برد که همه دنیا را به خود خیره کرد.

در این تبلیغ، ۶۰ بازیگر در ۱۰ کشور مختلف به شکل توریست ظاهر شدند و از مردم عادی درخواست می کنند که با گوشی سونی اریکسون ازشان عکس بگیرند.

بدین ترتیب این شرکت تلفن همراه، پایه گذار بازاریابی پنهان بوده که اکنون شرکت های بزرگ راه او را پیش گرفته اند.

یکی از مناسب‌ترین راه‌ها برای طراحی تبلیغات یافتن ارتباطات پنهان در حول و حوش موضوع تبلیغ شماست. برای روشن‌تر شدن این مطلب اجازه دهید تا مثالی را بررسی کنیم.

 

بازاریابی دهان به دهان

همه‌ی ما با شنیدن نام بازاریابی دهان به یادِ داستان یک کلاغ چهل کلاغ می‌افتیم، البته این یک کلاغ چهل کلاغ‌ها از آن نوع حرف آوردن و بردن‌های مخرب نیستند.

بگذارید با این یک جمله شروع کنم. بسیاری از مصرف‌کننده‌ها، پیشنهادهای دوستان یا خانواده‌شان را بیشتر از هر نوع دیگری از تبلیغات باور می‌کنند. این آمار ساده، یکی از قدرتمندترین حقایق در بازاریابی را در خود پنهان کرده است.

بزرگ‌ترین سرمایه بازاریابی شما، پایگاه مشتریان فعلی شماست.پس صاحبان مشاغل میتوانند با افزایش کیفیت خدمات و محصول خود و به کارگیری خلاقیت از این روش برای ازایش فروش خود استفاده کنند.این روش برایکسب و کارهای نوپا بسیار مناسب است.

 

 

حدود سال ۱۹۹۹ بود که فردی به اسم آدریان نورث تحقیقی رو انجام دادن تا تاثیر موسیقی روی مشتری بررسی کنند!
میخواستند بدانند موسیقی ‌چه تاثیری بر خرید مشتریان دارد.
در این فروشگاه هم ۲ نوع نوشیدنی آلمانی و فرانسوی وجود داشت، به همین علت هم بعضی روزها موسیقی آلمانی پخش میشد بعضی روزها هم فرانسوی!

مشتری‌ها بدون اینکه از چیزی مطلع باشند وارد فروشگاه می‌شدند، در حالی که موسیقی در حال پخش بود وقتی به قفسه نوشیدنی‌ها می‌رسیدن، باید از بین دو نوع نوشیدنی با قیمت و مزه یکسان یکی رو انتخاب می‌کرند، آلمانی یا فرانسوی!

به نظر شما چه اتفاقی افتاد؟ در روزهایی که موزیک آلمانی پخش شده بود، اغلب افراد تصمیم گرفته بودن نوشیدنی آلمانی بخرند!
اما با پخش موزیک فرانسوی افراد خرید نوشیدنی فرانسوی را ترجیح داده بودند! تحقیقات پیام‌های مخفی جالب‌تر اینکه وقتی بعد از خرید، با مشتریان مصاحبه کردن و از آن‌ها پرسیده بودند که موسیقی پس‌زمینه تأثیری در انتخاب آنها داشته یا نه، فقط ۶ نفر از ۴۴ نفر گفتن که شاید مؤثر بوده و بقیه اصلاً از تأثیر موسیقی بی‌خبر بودند.

 

 

 

بازاریابی دهان به دهان

بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی نوعی از بازایابی پنهان توسط افراد است که از این طریق برخی از پیام‌های بازاریابی مربوط به شرکت، برند و یا محصولات از طریق ابزارهای رسانه‌ای عمومی در سطح گسترده‌ای بین عموم جامعه منتشر می‌شود.

امروزه اینترنت فرم جدیدی از بازاریابی ویروسی را به وجود آورده است و این ممکن نبود مگر به ‌واسطه سهولتی که در انتشار اطلاعات توسط آن ایجاد می‌شود.

اصطلاح بازاریابی ویروسی توسط استیو جوستون مؤسس هات میل خلق شد. او بازاریابی ویروسی را این‌گونه تعریف می‌کند: راهبردهایی برای تشویق افراد است تا یک پیام بازاریابی به دیگران ارسال کنند و پتانسیلی برای رشد ارائه و نفوذ پیام فراهم آورد.

همچنین می‌توان افزود که بازاریابی ویروسی عبارت است از تکنیک‌های بازاریابی که به دنبال استفاده از فرصت شبکه‌های اجتماعی به منظور کمک کردن به  برندسازی  است و این کار از طریق فرآیندی ویروسی شبیه به آنچه در مورد یک بیماری مسری اتفاق می‌افتد روی می‌دهد.

بازاریابی ویروسی از طریق شبکه اینترنت بسیار مفید عمل می‌کند و می‌تواند به تعداد بسیار زیادی از افراد به‌سرعت دسترسی پیدا کند. بازاریابی ویروسی حوزه‌های بازاریابی متعددی را پوشش می‌دهد، برای مثال بازاریابی ویروسی را به‌عنوان تکنیک بازاریابی پنهان دسته‌بندی می‌کنند درحالی‌که بازاریابی پنهان در حوزه بازاریابی سنتی مرتبط است اما بازاریابی ویروسی در میان سیل نوظهور بازاریابی در حوزه بازاریابی الکترونیکی جای دارد.

‫1 نظر ارسال شده در “بازاریابی پنهان به سبک کلاغ ها

  1. بازخورد: همه چیز درباره بازاریابی محتوا | مدیر ایده آل, آموزش بازاریابی, راه اندازی کسب و کار اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× سوالی دارید؟