مهارت های مدیریتی ۲

فروتن باشید

مدیران موفق عموما از آن دسته افرادی نیستند که به شکل علنی به خود می بالند و پیروزی هایشان را با بوق و کرنا اعلام می کنند.برعکس ما دیده ایم که یک مدیر موفق یک حس قدرتمندی از فروتنی را به دیگران انتقال میدهد.

فروتنی صرفا یک نگرش نیست بلکه یک دیدگاه واقع گرایانه درباره ی ارزش فردی است.اگر به دلیل موفقیت شرکت و یا سازمانتان، به خود می بالید پس باید چند سوال ازخودتان بپرسید.چه کسی شما را در زمینه های مختلف آموزش داد؟ چند نفر  درسازمان یا شرکت شما هر روز کار میکنند؟ ما چنان با دیگران در هم تنیده ایم که غیر ممکن است  بفهمیم دقیقا چه کسی باعث این پیشرفت شده است.درک این واقعیت یک حس سالم از فروتنی را بیدار میکند.

با فروتنی،حسی از قدردانی نسبت به کسانی که در موفقیت ما نقش دارند،به صورت طبیعی به ما دست میدهد.به این ترتیب فروتنی کمک میکند   سهم دیگران را بهتر درک کنیم و بشناسیم.فروتنی وادارمان میکند نسبت به دیگران قدردان تر و غمخوارتر باشیم که باعث میشود کارکنان ما متعهد تر به کارمان شوند.

هرچه مدیرموفق تر باشد،اهمیت فروتنی بیشتر میشود.یعنی شما بیشتر باید سعی کنید که یک شنونده باشید تا یک مدیر.نقش شما این است که نظرات مختلف را بشنوید و تمایل داشته داشته باشید. به عنوان یک سرعت دهنده برای موفقیت دیگران تلاش کنید.برای این کار باید خلق و خوی نادرست خود را کنار بگذارید و یک حس واقعی از فروتنی را تجسم کنید.

 

مراقبت از بدن و ذهن

مراقبت از بدن و ذهن برای هر مدیرموفق لازم است که شامل اصول اولیه ی اختصاص زمان برای ورزش و مقید شدن به یک رژیم غذایی سالم است.

فعالیت بدنی و صحیح خوردن بنیان عملکرد عالی و افزایش سلامت است.پژوهش ها سه عامل را برای سلامت ذهن در نظر گرفتند .خواب با کیفیت،نیاز به قطع ارتباط با تکنولوژی های گریزناپذیر و نیاز برای اختصاص زمان به استراحت ذهنی.

خواب کافی

در حالیکه انسانها میتوانند چند هفته بدون آب و غدا بمانند اما تنها چند روز بدون  خواب دوام می آورند. متاسفانه بسیاری از مدیران تادیر وقت به بررسی ایمیل ها یا کارهای عقب مانده خود میپردازند و این بسیار نادرست است.زیرا بی خوابی سبب مشکلاتی در روج و جسم افراد میشود و این اختلالات باعث میشود افراد تصمیمات درستی نتوانند بگیرند.

 

قطع ارتباط منظمباتکنولوژی را تمرین کنید

ظهور تکنولوژی در زندگی ، مارا در معرض خطر ناتوانی حضور در کنار دیگران و افول سلامتی مان قرار می دهد.ترشح دوپامین موقع نگاه کردن به پیام ها،ایمیل ها و یا رسانه های اجتماعی در تلفن یا تبلت باعث میشود ناگریزاین وسایل را نگاه کنیم.

نقاطی را در خانه و در محل کار نقاط بدون تکنولوژی تعریف کنید مانند اتاق خواب .وقتی در حال انجام کار هستید، تلفن همراه خود را خارج از دیدتان قرار دهید

زمانی را برای فراغت ذهنی بگذارید

برای بیشتر کردن تمرکز و گستره ی توجه تان کمی به خودتان استراحت ذهنی بدهید .یک مدیر موفق باید بداند  که بدن بدون استراحت تحلیل میرود.علایم تحلیل رفتن مغز عبارت است از :حواس پرتی، زودرنجی ، خستگی و..

افراد  باید  فراغت ذهنی داشته باشد این کار به او کمک میکند که در روزهای پر مشعله تمرکز بیشتری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× سوالی دارید؟