نحوه استفاده از هارد به عنوان رم کمکی در ویندوز ۱۰

هارد به عنوان رم کمکی در ویندوز

پایین بودن حافظه رم در رایانه، باعث کاهش سرعت و کندی عملکرد آن می شود. بهترین راه حل مشکل کمبود حافظه رم، تعویض رم فیزیکی و ارتقا آن به یک رم با حافظه بیشتر است؛ ولی این کار به دلایلی برای همگان مقدور نیست، لذا تصمیم گرفتیم روشی به شما معرفی کنیم تا از حافظه هارد کامپیوتر تان، به عنوان رم مجازی استفاده کنید. با وینفون همراه باشید.

RAM مخفف واژه ی انگلیسی Random Access Memory بوده که در لغت به معنی حافظه دسترسی تصادفی است. رم واسط بین پردازنده و دیسک سخت (هارد دیسک) رایانه و وظیفه اصلی آن حفظ داده به طور موقت برای پردازش در CPU است و زمانی که حافظه رم ضعیف باشد، همچنین حجم داده های در صف پردازش زیاد باشد رایانه دچار هنگ و کندی می شود. این مشکل با ارتقاء رم رایانه به راحتی قابل حل است. برای ارتقاء سیستم شما باید یک رم بخرید ولی از آن جایی که رم ها بر پایه طراحی فلش (FLASH) ساخته شده اند، می توانید با اشتراک گذاری مقداری از حافظه فلش مموری و یا دیسک سخت خود این مشکل را حل کنید. ما نیز قصد داریم در این مطلب به شما نحوه استفاده از هارد به عنوان رم کمکی را آموزش دهیم.

برای این کار ابتدا روی This PC کلیک راست کرده و از فهرست گشوده شده، بر روی Properties کلیک کنید.

از پنجره ی باز شده در فهرست سمت چپ گزینه ی Advanced system settings را انتخاب کنید.

هارد به عنوان رم کمکی در ویندوز

 

در این مرحله شما باید از قسمت Performance وارد Settings شوید. از زبانه های پنجره Performance Options به قسمت Advanced بروید و سپس روی دکمه Change کلید کنید.

هارد به عنوان رم کمکی در ویندوز

بعد از باز شدن پنجره Virtual Memory، ابتدا تیک Automatically manage paging file size for all drives را بردارید. سپس از قسمت Paging file size for each drive، درایوی که می خواهید مقداری از آن را به رم مجازی اختصاص بدید انتخاب کنید. از گزینه های پایین پنجری Custom size را انتخاب کنید.

 

هارد به عنوان رم کمکی در ویندوز

 

در قسمت Initial size (حجم اولیه یا حداقل)، بسته به سطح سخت افزارتان عددی کمتر از ۱۶ را وارد کنید. (پیشنهاد ما این است که سیستم هایی که مربوط به ۵ سال اخیر هستند عدد ۱۶ را وارد کنند)

در قسمت Maximum size (حداکثر)، عددی کمتر از دو برابر مقدار رم فیزیکی خود وارد کنید. سپس گزینه Set و بعد از آن OK را بزنید. در این هنگام سیستم شما نیاز به یک راه اندازی مجدد یا Restart دارد. بعد از راه اندازی مجدد شما می توانید از رم مجازی شده خود در کنار رم اصلی استفاده کنید و از آن لذت ببرید.

نکته: استفاده از این قابلیت ممکن است روی برخی رایانه ها به درستی جواب ندهد. دوستان گرامی توجه داشته باشید که هیچ گاه کیفیت کار رم مجازی مانند رم فیزیکی نخواهد بود، آموزش بالا تنها کمی عملکرد رم فعلی را بهبود می بخشد و در سریع تر انجام شدن پروسه ها نقش به سزایی دارد.

امیدواریم این آموزش برای شما کارآمد باشد. 🙂 منتظر دیدگاه هایتان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.