ویژگیهای افراد درون گرا و برون گرا

اگر بحث‌های مختلف و دیدگاه‌های متفاوت در خودشناسی و شخصیت شناسی را کنار یکدیگر بگذارید و مقایسه کنید، کمتر واژه‌ و اصطلاحی را می‌بینید که به اندازه‌ی درونگرایی و برونگرایی مورد توجه قرار گرفته باشند.

حتی شاید بتوان گفت این دو مفهوم، به نوعی مخرج مشترک رایج‌ترین نظریه های شخصیت شناسی محسوب می‌شوند.

افراد از لحاظ شخصیتی و رفتاری به دو دسته تقسیم میشوند:

درونگرا

برونگرا

ما اگر بدانیم  که اطرافیانمان از چه تیپ و گروه شخصیتی هستند راحت تر میتوانیم با انها ارتباط برقرار کنیم و باتوجه به شخصیت طرف مقابلمان ،واکنش نشان میدهیم و در کنار هم زندگی بهتری داشته باشیم.

علائمی که نشان میدهد شما درونگرا هستید

 

خیلی ها فکر می کنند درون گرا ها همان انسان های خجالتی هستند که همیشه با خودشانند و صرفا تنها بودن را به در جمع بودن ترجیح می دهند.

اما این درست نیست برای فرد درون گرا زندگی ذهنی جذابیت بالایی دارد.
فرد درون گرا از خلوت کردن با خودش انرژی می گیرد و تمایل به داشتن حلقه دوستی کوچک اما با میزان اعتماد درون گروهی بالا دارد.

این افراد در یک لحظه یک کار مشخص را انجام می دهند و از انجام دادن فعالیت های متعدد به صورت همزمان اجتناب می کنند. بنابراین حتی اگر خجالتی هم نباشید ممکن است فردی درون گرا باشید. خجالتی بودن لازمه درونگرا بودن نیست.

 

شلوغی در شما استرس ایجاد می کند

کنسرت ها، کنفرانس ها، استادیوم های ورزشی مکان هایی نیستند که شما به آن ها تمایل داشته باشید. ترجیح می دهید کمتر در این مکان ها وقت بگذرانید.

 

علاقه ای به دیدار با اشخاص جدید ندارید

این مسئله به این معنی نیست که قادر به دوست یابی نیستید. اما برای شما انرژی زیادی می برد تا بتوانید فرد جدیدی را بشناسید و این بسیار خستگی آور است.

 

با برون گرا ها دوست می شوید

درون گرا و برون گراها معمولا از کنار هم بودن لذت می برند زیرا مکمل شخصیت های یکدیگر هستند. گاهی اوقات درون گراها نیاز دارند که از پوسته خود بیرون بیایند و در عین حال برون گراها نیز نیاز دارند که زمانی را در خانه بگذرانند.

 

مصاحبه را در شروع دوست ندارید

درون گراها می توانند در مصاحبه خیلی خوب باشند. در ابتدا ممکن است کمی عصبی شوند اما پس از اینکه فرد مصاحبه کننده را کمی می شناسند با اطمینان می توانند در آن مصاحبه پیروز شوند.

 

دوستی وفادار هستید

درون گراها بسیار صادق و وفادار هستند. انرژی آن ها از درون بوجود می آید نه از دیگران. بنابراین برای آن ها آسان تر است که با دوست خود صادق باشند.

 

گاهی اوقات دوست دارید که هیچ کاری انجام ندهید

برای درون گراها بسیار مهم است که زمانی را تنها با افکار خودشان بگذرانند. اگر برای لحظاتی تمایل به انجام دادن هیچ کاری ندارید و این باعث آرامش شما می شود پس فردی درون گرا هستید.

 

برای پاسخ دادن به پیام ها کمی صبر می کنید

دائما به تلفن همراه وصل نیستید. پیام ها، ایمیل ها و تماس ها را هر وقت که فرصت پیدا کردید پاسخ می دهید.

 

به راحتی اعتماد نمی کنید

برای درون گراها بسیار سخت است شخصی را پیدا کنند که به شخصیت درون گرای او احترام بگذارد. بنابراین ارتباط برقرار کردن با دیگران برای شما کمی زمان می برد و دوستی که انتخاب می کنید باید شخصی باشد که واقعا بتوانید روی او حساب کنید.

 

نوشتن را دوست دارید

یا رشته ای را انتخاب می کنید که به نوشتن مرتبط است و یا در اوقات فراغت از نوشتن لذت می برید. نوشتن راهی است که درون گراها با خود درونی خودشان ارتباط برقرار می کنند و شارژ می شوند.

 

مودب و خوشرو هستید

درونگراها معمولا بیشتر به جزئیات و اطرافیان خود توجه می کنند و این باعث می شود میزبان مودب و خوشرویی باشند و مردم از در کنار آن ها بودن واقعا لذت ببرند.

 

از پیش برنامه ریزی می کنید

شاید زیاد به این مسئله بال و پر ندهید اما وقتی کاری را با برنامه ریزی انجام دهید همه چیز بهتر پیش می رود. وقتی می خواهید با دوستانتان بیرون بروید برنامه ریزی برای شما اهمیت زیادی خواهد داشت.به دلیل داشتن برنامه ریزی در کارهایشان و کسب و کار افراد موفقی هستند.

 

انسان فهمیده ای هستید

جوانان درون گرا معمولا فهمیده تر از سنشان هستند. درون گراها نمی خواهند که تظاهر به دانایی کنند اما گرایشات آن ها به سمت خرد و کمال است.

 

می دانید که چه می خواهید

وقتی بدانید که چه می خواهید یکسری امتیازات بدست آورده اید: از امتحان کردن چیزهای جدید ترس به خود راه نمی دهید و هیچوقت وقت با شک و دودلی سد راه دیگران نمی شوید.

 

انسان متعادلی هستید

انسان های درون گرا بین اوقات تنهایی و اوقاتی که در جمع هستند تعادل ایجاد می کنند. با جابجایی در این دو موقعیت بدون فدا کردن زندگی اجتماعی خود همچنان پر انرژی می مانند. این بدین معنی است که بدون اینکه خودتان را خسته کنید هم کار می کنید و هم سرگرمی های خودتان را دارید.

 

درونگراها افسرده نیستند

 

عاشق خلوت و تنهایی‌اند. کلاً با جمع‌های شلوغ راحت نیستند یا در بهترین حالت لذت نمی‌برند. البته این موضوع مختص دورهمی‌هایی غریبانه (حضور افراد ناشناس) است چرا که نزد خانواده و دوستان بعضاً حراف و پرچانه هم می‌شوند.

 

 

نکاتی در مورد درونگراها

 

نسبت به رویدادهای غیرمنتظره، حس خوبی ندارند و حتماً باید همه چیز از قبل برنامه‌ریزی شده باشد.

همواره چیزی برای سرگرم شدن پیدا می‌کنند؛ حتی پشت میله‌های زندان.

اغلب‌شان کمال‌گرا هستند و جهد و پشتکار بالایی دارند.

درون‌گراها از دید برون‌گراها آدم‌ها ضدحالی هستند ولی در مجموع لذتی که یک درون‌گرا از زندگی می‌برد بسیار بیشتر از لذت افراد برون‌گراست.

حساب‌وکتاب همه چیز را دارند حتی کوتاه‌ترین مسیر برای خریدِ چند قلم خرت و پرت.

دوست ندارند در مرکز توجه قرار بگیرند؛ اگرچه در خیال خود آن را می‌پرورانند.

روان‌شناس‌ها کار زیادی برای تغییرشان نمی‌توانند انجام دهند؛ مگر اینکه واقعاً خودشان بخواهند.

سخنرانی برایشان دشوار است و ارتباط چشمی سختی دارند بخصوص با غریبه‌ها.

قواعد زندگی از دیدشان فرق می‌کند و پیرویِ چارچوب‌های خودشان هستند نه مردم.

دیر غصه می‌خورند ولی اگر غصه بخورند، شدت و عمقش بیشتر از برون‌گراها است.

نگارش نسبتاً خوبی دارند؛ به همین سبب تعداد زیادی از کتاب‌هایِ مشهور اثرِ درون‌گراهاست.

 

 

ویژگی های شخصیتی انسان های برونگراها:

 

۱ ) علاقه مند به وقایع پیرامون خود.

۲ ) رو راست و معمولا پرحرف.

۳ ) عقیده ی خود را با عقاید دیگران مقایسه می کند.

۴ ) اهل عمل و پیشقدمی در کارها.

۵ ) به سهولت دوستان جدیدی یافته و یا با یک گروه خود را وفق می دهد.

۶ ) افکار خود را بیان می کند.

۷ ) علاقه مند به افراد جدید.

۸ )تنهایی برای وی بسیار آزار دهنده می باشد.

۹ ) از تعامل و ارتباط برقرار کردن با دیگران انرژی می گیرند.

۱۰ ) خوش مشرب بوده اما زیاد احساساتی نیستند.

۱۱ ) ریسک پذیرند، سریع تصمیم می گیرند، اجتماعی هستند، درک آنها آسان است، شخصیت آنها در خلوت و حضور دیگران یکسان است و معا…ی هستند.

۱۲ ) پس از آنکه حرف خود را زدند به گفته ی خود می اندیشند. علاقه مند به کار گروهی هستند. نقل هر مجلس می باشند. موسیقی با صدای بلند و فعالیت های هیجان انگیز را بیشتر دوست دارند.

۱۳ ) رنگ های روشن را بیشتر دوست دارند. بیشتر از اعمال دیگران خشمگین می گردند تا اعمال خودشان. اطلاعات شخصی خود را به سادگی با دیگران قسمت می کنند. تنها از روی تجارب زندگی خود درس می گیرند و نه عبرت گرفتن از دیگران.

۱۴ ) ۵۷ الی ۶۰ درصد از جمعیت زمین را تشکیل می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.