چگونه از رقبا در بازارکار پیشی بگیریم؟

یکی از پایه‌های استراتژی، توجه به رقبا در بازارکار، شناخت آن‌ها و تلاش برای پیشی‌گرفتن از آن‌هاست.

چه کسانی را به عنوان رقیب در نظر بگیریم؟

پاسخ به این سوال، دو بخش دارد:

رقیبان فعلی و رقیبان بالقوه بخش اول پاسخ، ساده و سریع به دست می‌آید و بخش دوم، نیازمند مطالعه و بررسی بیشتر است.

رقیبان فعلی کسب و کارها و کسانی هستند که همین الان، در بازار هدف شما، محصولی مشابه (یا قابل مقایسه) با محصول شما عرضه می‌کنند. به طور مشخص، منظور از رقیب، مجموعه‌‌هایی هستند که با شما در یک گروه استراتژیک قرار می‌گیرند (رقیب ایران خودرو، شرکت‌هایی مثل سایپا و کرمان خودرو هستند و نه هیوندای و کیا)

رقیبان بالقوه افراد و مجموعه‌ هایی هستند که در حال حاضر به شکل مستقیم با شما رقابت نمی‌کنند. اما به صورت بالقوه می‌توانند تهدیدی برای شما باشند. تشخیص رقیبان بالقوه چندان ساده نیست.

 

 

رقبا در بازارکار

چطور رقبا در بازارکار خود را آنالیز کنیم؟

برای آنالیز رقبا پیش از هر چیز باید آنها را گروه بندی کرده و درصد سختی و کلی اتفاقات دیگر که برای هر رقیب متفاوت است را مشخص کنید. سپس بر اساس همین چک لیست و به کمک ابزارهایی که در انتها معرفی کردیم استراتژی مناسب را برای هر کدام در پیش بگیرید تا در نهایت گوی رقابت را از همه آنها دریابید.

 

قدم اول: طبقه بندی کردن رقبا

 

به یاد داشته باشید که این فقط شما نیستید که در میدان رقابت قرار دارید، بیش از ده‌ها و شاید هزاران کسب و کار دیگر هم وجود دارند که می‌خواهند در این رقابت پیروز میدان باشند. استراتژی خود را بر اساس این سه هدف تنظیم کنید.

 

شناسایی نقاط قوت و ضعف آنها

درک بهتر نیازهای بازار و هر چیزی که احساس کمبود در آن حس می‌شود. یک برگ برنده را همیشه در صندلی ذخیره خود داشته باشید تا اگر احیانا با کاستی مواجه شدید از آن برای جبران کردن استفاده کنید.

 

قدم دوم: شناسایی رقبا در بازارکار

 

شروع به جستجو در اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و آگهی ‌های موجود در هر جایی که فکر می‌کنید رقبای شما در آنجا حضور دارند بکنید. لیستی از نام آنها و خدماتی که ارائه می‌کنند را تهیه کنید.

 

قدم سوم: بررسی رقبای بازار

این بار روی لیست تهیه شده کار کرده و آنها را به دو گروه تقسیم کنید:

رقبای آنلاین و رقبای آفلاین

رقبای آفلاین که تکلیفشان مشخص است و به مرور با کاهش شدید فروش مواجه خواهند شد، در این صورت قرار نیست آنها را خط بزنید بلکه باید مطالعه‌ ای روی آنها انجام داده و ببینید که چه مزایا و کاستی‌هایی دارند تا روی کسب و کار آنلاین خود پیاده‌سازی کنید.

رقبای آنلاین هم رقیب اصلی شما هستند که باید در شبکه های اجتماعی و سایتها آنها را مورد بررسی قرار دهید.

 

قدم چهارم: دسته بندی رقبای قوی و ضعیف

 

یک دسته‌بندی انجام داده و رقبای خود را در سه گروه زیر تقسیم‌ بندی کنید:

رقبای نوع اول رقبای مستقیم کسب و کار شما هستند و همان خدمات و محصولات شما را ارائه می‌کنند. به عنوان مثال اگر در زمینه فروش خدمات هاست و میزبانی وب فعالیت داشته باشید با گروهی از سایت‌های میزبانی وب در پیش رو هستید.

 

رقبای نوع دوم این دسته از رقبا به دلیل اینکه محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهند صرفا بخشی از اهداف شما را در پی دارد را شامل می‌شوند. به عنوان مثال در همان خدمات میزبانی ممکن است که شما در حیطه طراحی سایت فعالیت داشته باشید، رقبایی که صرفا این کار را انجام می‌دهند در این دسته قرار دارند. پس باید به صورت اعتدال با آنها برخورد کنید.

 

رقبای نوع سوم این دسته از رقبا صرفا محصولاتی که ممکن است با کسب و کار شما مرتبط باشد را ارائه می‌دهند. در همین مثال میزبانی وب کسب و کارهایی که در زمینه مدیریت سرور یا خدمات راه‌اندازی آن فعالیت دارند را می‌توان در این گروه قرار داد.

 

 

اقدامات لازم برای پیشی گرفتن از رقبا در بازارکار

 

این موارد باعث برتری شما نسبت به رقبای شما می‌شود:

  • مطالعه آمار فعالیت های اینترنتی رقبا از طریق سایت آنها
  • پوشش دادن ضعف‌های رقبا
  • تکمیل کارهای نیمه تمام یا ضعیف رقبا
  • نقد منصفانه و منطقی و منصفانه فعالیت آنها
  • بررسی نظرات کاربران و مشتریان
  • از رقبای خود به خوبی یاد کنید
  • با رقیبان تعامل منطقی و منصفانه و حتی دوستان داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× سوالی دارید؟