چگونه بایوس لپ تاپ را ریست کنیم ؟

چگونه بایوس لپ تاپ را ریست کنیم ؟

بایوس لپ تاپ یا سامانهٔ ورودی/خروجیِ پایه به مجموعه‌ای از رویه‌ها یا برنامه‌های ذخیره شده در تراشه حافظه فقط خواندنی یا «رام» ROM در رایانه‌های شخصی سازگار با آی‌بی‌ام گفته می‌شود.

 

این برنامه‌ها همه عملکردهای ورودی خروجی را اداره می‌کنند. وجود این برنامه‌ها در رایانه موجب می‌شود که برنامه‌های کاربردی به طور مستقیم برای کنترل سخت افزار، برنامه نداشته باشند و از سرویسهای رایانه استفاده کنند.

 

بایوس یک رایانه، نخستین کُدی است که هنگام روشن کردن آن اجرا می‌شود و وظیفه ابتدایی آن بارگذاری و آغاز کردن سیستم عامل است.

وقتی رایانه روشن می‌شود، نخستین کار بایوس، تشخیص قطعات سیستم مانندکارت گرافیکی، صفحه کلید و موشواره، دیسک سخت، دیسک‌گردانهای نوری و سایر سخت افزارهاست. بایوس سپس نرم‌افزاری را که در دیسک سخت و یا لوح فشرده برای بالاآمدن یا بوت شدن ذخیره شده، تشخیص داده و آنرا اجرا می‌کند.

 

 

 

انواع روش‌های ریست بایوس لپ تاپ

روش‌های مختلفی برای ریست کردن بایوس وجود دارد که در ادامه این مطلب تک تک آن‌ها را به شما آموزش خواهیم داد. توصیه می کنیم ریست بایوس توسط کارشناس تعمیر لپ تاپ ایسوس انجام شود. ت

 

عمیرات یک امر تخصصی است و نیاز به دانش و تجربه دارد لذا انجام آن توسط فردی که تجربه ای در این مورد نداشته ممکن است موجب برو مشکلات جبران ناپذیر شود.

ریست بایوس لپ تاپ از طریق منوی بایوس

۱٫ لپ تاپ خود را روشن کنید.

۲٫ در همان لحظه‌ای که لپ تاپ در حال بارگذاری است، می‌توانید با فشردن کلید Delete به صورت پیاپی وارد تنظیمات بایوس لپ تاپ خود شوید. البته لازم است بدانید که کلید وارد شدن به تنظیمات بایوس لپ تاپ، متناسب با نوع برند آن متفاوت است.

به گونه‌ای که در برخی از لپ تاپ‌ها باید به جای فشردن کلید Delete از کلید F12، F8 و F2 استفاده کرد. برای وارد شدن به تنظیمات بایوس در لپ تاپ ایسوس باید از کلید Esc استفاده کنید.

 

۳٫ در هر یک از لپ تاپ‌ها گزینه ریست بایوس متفاوت است از این‌رو باید وارد تب Exit در بایوس لپ تاپ خود شوید و به دنبال یکی از این گزینه‌ها باشید:

  • Load Default
  • Load Fail-Safe Defaults
  • Load BIOS Defaults
  • Load Default Settings
  • Load Setup Default
  • Get Default Values

۴٫ پس از انتخاب یکی از گزینه‌های مذکور متناسب با لپ تاپ خود، کلید F10 را بزنید تا این تغییرات ذخیره شوند یا اینکه به دنبال گزینه Save and Exit در تنظیمات بایوس لپ تاپ خود باشید.

 

ریست بایوس لپ تاپ از طریق Jumper

 

۱٫ یکی دیگر از روش‌های ریست بایوس لپ تاپ برداشتن باتری CMOS و قرار دادن مجدد آن در جای خودش است. البته این روش تنها درصورتی امکان‌پذیر است که مادربرد شما دارای باتری CMOS باشد چراکه برخی از مادربردها فاقد این باتری هستند. اولین مرحله برای استفاده از این روش خاموش کردن لپ تاپ است.

 

۲٫ اکنون پشت سیستم خود را باز کنید و به دنبال باتری بایوس بر روی مادربرد لپ تاپ خود بگردید.

 

۳٫ باتری CMOS را از روی مادربرد بردارید.

 

۴٫ ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید.

 

۵٫ در همین حالت که باتری خارج از مادربرد است، کلید روشن و خاموش را بیست بار بزنید.

 

۶٫ اکنون باتری CMOS را در جای خود قرار دهید.

 

۷٫ حالا لپ تاپ خود را روشن کنید.

 

 

موفق باشید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد ویژه زمستانه

یه پیشنهاد 80 درصدی براتون داریم!

قیمت اصلی 1.300.000 تومان