کمپین و گروه تبلیغاتی چیست و چه تفاوتی با هم دارد؟

کمپین ها و گروه تبلیغاتی اجزای تشکیل دهنده حساب کاربری شما برای تبلیغات کلیکی در گوگل هستند و اثربخشی و کارایی تبلیغات شما به چگونگی کارکرد این اجزاء بستگی دارد. به همین خاطر شما باید درک درستی از کمپین و گروه های تبلیغاتی داشته باشند. 

با کمپین و گروه تبلیغاتی آشنا شویم

کمپین (Campaign) چیست؟

کمپین ها در گوگل ادوردز یک دسته از گروه های تبلیغاتی (مانند تبلیغات، کلمات کلیدی و پیشنهادات) را شامل می شود که بودجه، محل هدف گذاری و دیگر تنظیمات را به اشتراک می گذارد. کمپین ها اغلب برای سازماندهی دسته بندی های محصولات و یا سرویس هایی که شما سفارش می دهید، مورد استفاده قرار می گیرند.

 

به یاد داشته باشید:

    • حساب کاربری شما در گوگل ادوردز می تواند یک یا چند کمپین تبلیغی را هم زمان به اجرا درآورد.
    • هر کمپین از یک یا چند گروه تبلیغاتی تشکیل می شود.
    • تنظیماتی که شما می توانید در سطح کمپین خود به آنها دسترسی داشته و برای تبلیغ خود تنظیم کنید شامل بودجه، زبان، مکان، نحوه توزیع در شبکه گوگل و … می باشد.
    • شما می توانید کمپین های تبلیغی جداگانه ای را بسازید تا از این طریق تبلیغات خود را در مکان های متفاوت و نیز با استفاده از بودجه های متفاوت اجرا کنید.

کمپین و گروه تبلیغاتی چیست و چه تفاوتی با هم دارد؟کمپین و گروه تبلیغاتی (Ad Group) چیست؟

یک گروه تبلیغاتی شامل یک یا چند تبلیغ می باشد که یک مجموعه از کلمات کلیدی به اشتراک گذاشته شده را هدف گیری می کند.

در واقع:

  • هریک از کمپین های شما از یک یا چند گروه تبلیغاتی تشکیل شده است.
  • از گروه های تبلیغاتی برای سازماندهی تبلیغات خود به وسیله یک موضوع مشترک استفاده کنید.

برای مثال، سعی کنید گروه های تبلیغاتی خود را به محصولات متفاوت و انواع سرویس هایی که سفارش می دهید، جدا کنید. بسیاری از تبلیغ دهنده ها این موضوع را می دانند که اگر گروه های تبلیغاتی خود را بر پایه بخش ها و دسته بندی هایی که در وب سایت آنها نمایش داده می شود، تنظیم کنند در اثربخشی کمپین تبلیغاتی آنها اثرگذار خواهد بود.

برای مثال در جدول پایین، هر گروه تبلیغاتی شامل یک لیست از کلمات کلیدی می باشد که بر روی یک محصولا تمرکز دارد. در واقع لیست کلمات کلیدی در هر گروه تبلیغاتی به ما می گوید که سیستم تبلیغات ما کدام تبلیغ را بر روی وب سایت های مرتبط با آنها به نمایش بگذارد.

تفاوت میان کمپین ها و گروه های تبلیغاتی چیست؟

تفاوت میان کمپین و گروه تبلیغاتی چیست؟

همانطور که در بالا اشاره شد یک کمپین شامل گروه های تبلیغاتی می شود و گروه های تبلیغاتی شامل تبلیغات و کلمات کلیدی می باشند. در نتیجه در ساختار حساب کاربری، یک گروه تبلیغاتی یک پله پایین تر از یک کمپین قرار می گیرد.

این به شما بستگی دارد که چگونه حساب کاربری خود را سازماندهی و مدیریت کنید. ممکن است این مثال بتواند در درک این موضوع به شما کمک کند. فرض کنید شما یک فروشنده CD های موسیقی هستید و می خواهید که یک کمپین برای هر یک از انواع سبک های موسیقی داشته باشید. مانند : “کمپین موسیقی سنتی”، کمپین موسیقی کلاسیک” و “کمپین موسیقی راک”.

شما می خواهید در هر یک از کمپین هایتان یک گروه تبلیغاتی جداگانه برای هر خواننده، گروه یا باند، آهنگساز و غیره داشته باشید که شامل تبلیغات و کلمات کلیدی مرتبط با آنها باشد. در نتیجه برای مثال در “کمپین موسیقی راک”، شما می خواهید که یک گروه تبلیغاتی برای محمدرضا شجریان، شهرام ناظری و یا سالار عقیلی داشته باشید که در زمینه همین سبک از موسیقی فعالیت می کنند.

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، اینکه شما می خواهید چگونه حساب کاربری خود را سازماندهی کنید، دست خودتان است. در نتیجه داشتن یک فکر و ایده درباره اینکه می خواهید چگونه ساختار خود را در نظر بگیرید تا گزارش هایی آسان و بهینه سازی شده داشته باشید، به شما بستگی خواهد داشت.

 

کمپین و گروه تبلیغاتی چیست و چه تفاوتی با هم دارد؟برای ایجاد کمپین و گروه تبلیغاتی خود در گوگل ادوردز می توانید از مقاله راه اندازی کمپین گوگل ادوردز در چند گام کمک بگیرید.

 

موفق باشید!

 

‫1 نظر ارسال شده در “کمپین و گروه تبلیغاتی چیست و چه تفاوتی با هم دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.